Dziennikarskie nagrody Marszałka Senatu 2011r.

Ptaszynska

 

Na konkurs napłynęło 37 prac z Niemiec, Republiki Południowej Afryki, USA, Polski. Prace nadesłali dziennikarze prasowi, radiowi, telewizyjni, a także tworzący portale internetowe.

 

Jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagroda – Ewa Szkurłat-Adamska z Polskiego Radia „Kraków” za reportaż „Amerykański żołnierz z polskim sercem”. Jest to historia Polaka, który w 1939 r., mając 7 lat, zostaje wywieziony wraz z rodziną w głąb Rosji. Obecnie ma obywatelstwo amerykańskie i polskie. Opowiada historię swojego życia językiem Sienkiewicza, bo jak sam mówi: „język polski był moją religią” Nie rozmawiał dotąd z dziennikarzami, zdecydował się, bo jak mówi: „moim obowiązkiem było powiedzieć za tych, którzy już nie mogą nic powiedzieć”.

 

II nagroda – Otylia Toboła  z redakcji polskiej „Cesky rozhlas Ostrava” za reportaż „Bracia Wałachowie”, wyemitowany w czeskim radiu Ostrawa. Bohaterami reportażu są trzej bracia. Zatrudniają 900 osób, a wartość ich rocznej produkcji wynosi 100 mln euro. Są laureatami wielu nagród. Śmieją się, że Polacy uczą Czechów biznesu.

 

III nagroda – Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów za audycję radiową „Toronto Teatr”. Bohaterkami audycji są matka i córka – Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, które przed laty wyjechały do Toronto, w Kanadzie. Prowadzą tam objazdowy teatr, w którym przedstawiają dzieła literatury i poezji polskiej. Dbają, by ze sceny płynęło polskie, wartościowe słowo. Swój teatr nazywają teatrem w walizce. Teatr znany jest nie tylko w polskich środowiskach w Kanadzie, ale też w USA, Europie i Ameryce Południowej.

Jury przyznało także 5 równorzędnych wyróżnień:

Ptaszynska I wyróżnienie – Małgorzata Ptaszyńska  z polskiego radia w Chicago 1030 AM za audycję radiową o współczesnych Polakach: obywatelach świata, ludziach wyzwolonych z państwowych granic, którzy znakomicie czują się wszędzie – i w Polsce, i Ameryce. Są przedstawicielami dobrze wykształconego pokolenia, które z pełną świadomością dokonuje wyboru drogi życiowej, także kariery zawodowej. Audycja ukazuje polską współczesną emigrację. Autorka stawia pytanie: czy Polacy obecnie wyjeżdżający za granicę są emigrantami, czy to już nowy wymiar emigracji?!

 

II wyróżnienie – Elżbieta Gołębiewska za reportaż „Tomasz Stańko z koncertem w Chicago”. Materiał wyemitowano w telewizji Polsat, w ramach cyklu „Oblicza Ameryki”.

 

III wyróżnienie – Alicja Gawlik-Barańska  z polskiego radia we Freiburgu, w Niemczech, za audycję radiową, w której o swoim życiu artystycznym i zawodowej karierze opowiada skrzypaczka freiburdzkiej filharmonii Anna Daroch.

IV wyróżnienie – Bożena Bednarek i Jan Oniszczuk z TV Białystok za reportaż „Nietypowa emigracja: tłumacz ze szwedzkiego lasu”, który opowiada o Mariuszu Kalinowskim, tłumaczu i literaturoznawcy, mieszkającym z przerwami w Szwecji od 20 lat.

 

V wyróżnienie – Janusz M. Szlechta z nowojorskiego „Nowego Dziennika” za reportaż „Matka Irena od potrzebujących pomocy” z 23 kwietnia 2011 r. Jego bohaterką jest Irena Zgarda, od 20 lat mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku. Kiedy wylądowała na lotnisku Kennedy’ego, nikt na nią nie czekał. Miała przy sobie 200 dolarów i adres w Brighton Beach, na Brooklynie, gdzie czekało na nią łóżko. Nie miała pracy, nie znała ani jednego słowa po angielsku.