Gdyby nie Marco Polo…

Dzień makaronu

Gdy pewnego razu Marco Polo pojechał do Chin, przywiózł on na Stary Kontynent makaron. Podobno to jego w kilku ważniejszych stolicach europejskich nazywano ojcem makaronu. Są też i inne opowieści, które nam mówią, iż twórcami makaronu byli Grecy. Pewnego razu bowiem sam Zeus dał Hefajstosowi taki sen, w którym grecki kowal śnił jak się robi makaron.

W epoce kamienia łupanego

Podobno makaron wymyślił człowiek w dobie kamienia łupanego. Początkowo go jednak nie gotowano tylko suszono, a gdy chciano się nim posilić namaczano go w wodzie.

Zdaniem archeologów

Jak obliczyli to archeolodzy, Chińczycy ponad 4 tysiące lat temu wpadli na pomysł stworzenia makaronu. Badacze ci w miejscowości Lajia w Cinach, odkopali tablice z cennym zapisem na temat składu makaronu. A wiedzieć należy, iż chiński makaron powstawał na podstawie prosa. Jednak po pszenicę do wyrobu makaronu, sięgnęli już Europejczycy.

Laganum

Ponieważ inne zapiski historyczne dotyczące makaronu mówią nam, że jego wynalazcą byli Grecy, nazywano ówczesny makaron lagana. Wrzucano go po wykonaniu nie do wody ale do rozgrzanego oleju. Włosi natomiast udowadniają wszystkim, że makaron wymyślił sprytny lud Etrusków, zamieszkujący przed wiekami Italię. W Cerveteri, w znajdującym się tam pewnym grobowcu zwanym zwyczajowo Grotta Bella, czyli piękna jaskinia, który pochodzi w IX wieku p.n.e, odnaleziono rysunki takich narzędzi jak stolnica, wałek i nóż. I jak nie trudno się domysleć, są to narzędzia do wyrobu makaronu.

W dziele Apicjusza

Marcus Gavius zwany potocznie Apicjuszem w swojej książce zatytułowanej „O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć”, podał tam dokładny przepis na makaron, gdzie autor skupił się przede wszystkim na ilości dodawanych do niego jaj. Makaron był t opisywany przez Arystofanesa i Horacego. Jednak ci autorzy podkreślali w jego opisie smak tej potrawy i jej pożywność. Oni to w sposób szczególny podawali, iż powinno się go serwować zawsze z sosami i z rozdrobnionym mięsem.

W Polsce

W naszym kraju makaron również należy do podstawowych dań rodzimej kuchni. Podaje się go w zupach ale też i jako główny składnik mięsnych dań i serowych. Ponieważ jak podają stare zapiski historyczne, pierwszy raz wykonała makaron panna Jadzia Kluskówna z Bąblowic Śląskich, makaron zyskał nową nazwę klusek, od nazwiska panny Jadzi. Podobno podczas I wojny światowej polskim żołnierzom walczącym na froncie podano w dniu 25 października makaron do jedzenia, po raz pierwszy od wielu miesięcy, zatem ten dzień świętowany jest w Europie jako Dzień Makaronu.

Redakcja Polish News, udała się do kilku polskich muzeów, aby zobaczyć jakich narzędzi używano w dawnej kuchni, aby wykonać nimi makaron. No i oczywiście w jakich garnkach go gotowano.

Ewa Michałowska- Walkiewicz