Gra na serio?

 Aktorzy po wystawieniu sztuki ” GRA”  na deskach  Warszawskiego  Teatru Garnizon Sztuki

GRA” to pojedynek dwóch zupełnie różnych ludzi! Ona – Katia, piękna i młoda, gwiazda seriali i filmów młodego pokolenia, celebrytka i artystka grana brawurowo przez Julię Wieniawę oraz On – Pierre rzetelny dziennikarz z bagażem doświadczeń i przeżyć z okresu wojny na Bałkanach, świetny reportażysta kreowany przez Adama Woronowicza, aktora z ogromnym doświadczeniem. Jak te dwie postaci poprowadzą wymuszony dialog – to nie jest oczywiste, ani proste. Tekst Theo van Gogh w adaptacji Theodora Holmana przetłumaczył Marek Szalsza i w sumie zrobił to znakomicie. Nadaje się też na słuchowisko radiowe lub etiudę filmową, którą był pierwotnie.

Oglądamy zatem pojedynek dwóch osób zmuszonych okolicznościami do rozmowy – dziennikarz zajmujący się problematyką polityczną musi przeprowadzić wywiad z celebrytką. Już to samo w sobie jest dla niego uwłaczające! Niegodne! A przecież ona ma dziewięć milionów „lajków”, śledzą i oglądają wszystko co robi miliony ludzi, a jego artykuły?! Czy można w jakikolwiek sposób porównać prace i działania tych dwóch osób? Ta sztuka pokazuje naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle: prawdy oczywiste – nic nie jest ani białe, ani czarne, ale wszystko co robimy powinno być robione po coś, bo inaczej wchodzimy w ślepy zaułek! Najważniejsze jednak to fakt, że nie można sobie ufać, że czasy w których żyjemy nie pozwalają na prawdziwą refleksję i , że pobieżne oceny zwykle nie są trafne.

W Teatrze Garnizon Sztuki jesteśmy przyzwyczajeni do wykorzystywania różnych gatunków i mediów w przedstawieniu. Tu też bardzo sprytnie jest to pokazane. Wszystkie działania zewnętrzne, które nie dzieją się w luksusowo urządzonym apartamencie młodej gwiazdki widzimy na ekranie.

Nie miałam oczekiwań co do gry aktorów, wierzę Grażynie Wolszczak, która nie puszcza w swoim teatrze złych przedstawień. To też jest niezłe. Może zbyt wolne tempo, może nie zgodziłabym się z reżyserem, żeby tak świetnego aktora jakim jest Adam Woronowicz wyciszyć i stłamsić, ale to oczywiście moja subiektywna ocena. Julia Wieniawa ma z kogo czerpać i robi to znakomicie. Jest rzeczywiście zjawiskowo piękną, młodą kobietą na szczycie popularności i odnoszę wrażenie jakby ta sztuka, ta rola, była dla niej stworzona.

Zachęcam zatem i polecam przedstawienie GRA w Warszawskim Teatrze Garnizon Sztuki, której premiera odbyła się 9 lutego 2023 r.

Danuta Hanna Jakubowska

KATJA – Julia WIENIAWA

PIERRE – Adam WORONOWICZ

 Reżyseria: Norbert Rakowski

Scenariusz: Theo van Gogh

Adaptacja: Theodor Holman

Tłumaczenie: Marek Szalsza
Scenografia: Maria Jankowska
Muzyka: Piotr Aleksandrowicz

Koncepcja wizualna kostiumów: Krystian Szymczak 

Od lewej: Joanna Glinska, Grażyna Wolszczak, Julia Wieniawa