Helena Marusarzówna

helena

 

 

Helena Marusarzówna, urodziła się w dniu 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Ta niezapomniana przez wszystkich Polaków osoba, została rozstrzelana w dnia 12 września 1941 roku, zasłynąwszy jako mistrzyni sportów narciarskich, niezrównany kurier tatrzański i żołnierz Armii Krajowej.

 – Jestem zwolenniczką wspomnień. Naszym drogom rodakom mieszkającym za granicą, chciałam przypomnieć osobę, o której już dziś tak mało mówi. Zachęcam zatem do zapoznania się z historią tej wielkiej osoby, która do końca swych dni rozumiała słowo patriotyzm- dopowiada Antonina Szulcowa.

 helena

Niezwykła uroda i talent

Helena Marusarzówna, była córką Jana Marusarza i Heleny Tatarówny. Była ona absolwentką Szkoły Handlowej, w której poznała pierwsze tajniki polskiej konspiracji. Już w dzieciństwie, wykazywała ona duże zdolności narciarskie. Była nawet dziesięciokrotną mistrzynią Polski, w konkurencjach alpejskich takich jak bieg zjazdowy, slalom i kombinacja narciarska. Wykorzystując swoje umiejętności sportowe, zagrała dublerkę operowej Halki, Stanisława Moniuszki, której premiera odbyła się w roku 1936. Tam dostrzeżono, jej niebywałą wprost urodę i talent filmowy.

W konspiracji

Od października 1939 roku, pełniła ona w polskim ruchu oporu rolę tajnego kuriera, konspiracyjnej komórki „Zagroda”, Oddziału Łączności KG SZP-ZWZ. Przenosiła ona tajne meldunki wojskowe, do polskich organizacji znajdujących się wówczas w Budapeszcie. Została schwytana w marcu 1940 roku, przez żandarmerię słowacką i przekazana w ręce gestapo. Była więziona w Muszynie i w Nowym Sączu, a nawet w zakopiańskiej siedzibie niemieckiej policji. Torturowana i bestialsko przesłuchiwana, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji, jednakże gestapo znalazło w jej bagażu list w języku węgierskim i po wielu miesiącach skojarzyło go z osobą Stefanii Hanuskówny, również będącej polskim kurierem wojskowym.

A jednak śmierć

Narciarka W dniu 12 września 1941 roku, Helenę Marusarzówną rozstrzelano w Podgórskiej Woli, koło Tarnowa w masowym mordzie Polaków, dokonanym przez Niemców. Jej szczątki, uroczyście pochowano dnia 27 listopada 1958 roku, na Cmentarzu dla Zasłużonych, który mieści się Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Odznaczona została ona pośmiertnie, Orderem Virtuti Militari, a także  Krzyżem Walecznych. Od 1946 roku, w Zakopanem rozgrywane są zawody narciarskie, o memoriał Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha, a jej imię nosi ulica w Krakowie, Zakopanem, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju, zaś w Lęborku nazwanych jest jej imieniem kilka szkół.

– Nie ważne ile się ma lat. Ważne jest kim tak naprawdę się jest- dodaje pani Szulcowa.

 

EWA MICHAŁOWSKA Walkiewicz

ewalkiewicz2wp.pl

Foto: http://www.wrozka.com.pl