Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

Henryk Jaskuła na „Darze Przemyśla” w 1979 roku w Gdyni.
Fot. Jerzy Fijka/arch. Stanisława Dorosza

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021. Serdecznie zapraszamy!

W najbliższą sobotę w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, na falochronie południowym basenu jachtowego, odbędzie się najważniejsza żeglarska uroczystość tegorocznego Święta Morza. O godzinie 11 uczczeni zostaną dwaj żeglarze, którzy wyjątkowo zapisali się w historii Polski.

W najbliższą sobotę w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, na falochronie południowym basenu jachtowego, odbędzie się najważniejsza żeglarska uroczystość tegorocznego Święta Morza. O godzinie 11 uczczeni zostaną dwaj żeglarze, którzy wyjątkowo zapisali się w historii Polski.

Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w ogóle, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Był również organizatorem żeglarstwa w Przemyślu i współzałożycielem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Andrzej Rościszewski z kolei żeglował w pionierskich rejsach polarnych, m.in. do Islandii i na Spitsbergen, które następnie barwnie opisywał. Dał się poznać także jako doskonały adwokat, obrońca opozycjonistów z ramienia Komitetu Prymasowskiego oraz członek Trybunału Stanu.

Uroczyste odsłonięcie tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego połączone zostanie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i symbolicznym podniesieniem bandery. Wydarzenie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. W sobotniej uroczystości wezmą udział także polonijni żeglarze, którzy od piątku 25 czerwca ścigać się będą w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 – tym którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu – przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad i ograniczeń.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronat medialny portal Żeglarski.info.

Henryk Jaskuła, ur. 22 października 1923 roku, zmarł 14 maja 2020 roku. Jako dziecko wyjechał z rodziną do Argentyny, skąd wrócił w 1946 roku do Polski. Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej osiadł w Przemyślu. W 1964 roku odbył swój pierwszy rejs morski, w 1971 roku otrzymał patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W 1975 roku z przyjaciółmi założył Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski. 12 czerwca 1979 roku rozpoczął na w Gdyni na „Darze Przemyśla” rejs solo non stop dookoła świata, który ukończył po 344 dniach – 20 maja 1980 roku. Został tym samym pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który zrealizował taką wyprawę. Więcej informacji.

Andrzej Rościszewski podczas rejsu na „Śmiałym”.

Andrzej Rościszewski, ur. 2 sierpnia 1930 roku, zmarł 16 sierpnia 2019 roku. Pionier polskich rejsów polarnych. W 1968 roku dotarł „Opalem” do Islandii, a dwa lata później na „Śmiałym” opłynął tę wyspę, za co otrzymał pierwszą w historii Nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Później pływał m.in. na Spitsbergen na „Generale Zaruskim”. Wyprawy opisał w książce „Północne rejsy”. Andrzej Rościszewski nie tylko pływał, ale również angażował się organizacyjnie. Działał w Polskim Związku Żeglarskim, a w latach 80. organizował w Trzebieży żeglarskie konferencje bezpieczeństwa. Zawodowo był adwokatem. Więcej informacji.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka i Bolesława Romanowskiego.

Jędrzej Szerle

Źródło:

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni (zeglarski.info)