Jestem patriotą

zycinska

 

 

 

zycinska

Pani Józefa Życińska z Towarzystwem Strzelce na uroczystościach narodowych

– Umiłowanie polskiej ziemi, szczególny szacunek do naszych bohaterów narodowych, stał się wykładnikiem mojego życia -dodaje Mateusz Smorąg. Jestem studentem szkoły filmowej, na bazie wiedzy jaką zdobyłem wykonuję moje pierwsze filmy, w które często wplatam walory naszej polskości- wtrąca młody człowiek.

 Mateusz Smorąg

Smorag – Tę szczególną cechę, a mianowicie patriotyzm, wyniosłem z przynależności do Towarzystwa Strzelec, a także od pani Józefy Życińskiej, która jest naszą opiekunką. To od niej dowiedziałem się wielu szczegółów dotyczących toczącej się w 1939 roku wojnie obronnej. To ona, wyryła nam w sercach szacunek do Józefa Piłsudskiego, dzięki poczynaniom którego w roku 1918, po 123 latach niewoli, znów wybuchła wolna Polska- dopowiada Mateusz.  

 – Towarzystwo Strzelec, kultywuje swoje istnienie, na bazie tego, które powołał do istnienia sam Józef Piłsudski. Chciałbym teraz czytelnikom przybliżyć trochę szczegółów z naszej historii. Zatem gdy wybuchła I wojna światowa w roku 1914, między naszymi zaborcami doszło do wielu konfliktów. Dla Polaków zaświtała więc jutrzenka nadziei na odzyskanie wolności, co spowodowało, że z uwagą śledzili poczynania frontowe naszych zaborców. W społeczeństwie polskim zaczęły kształtować się różne orientacje polityczne i ideowe, które wskazywały drogi ku wolności.

 Skupiony wokół Józefa Piłsudskiego obóz polityczny, za głównego wroga uważał Rosję. Poplecznicy tego stronnictwa ideowego, opowiadali się za współpracą wojskową z Austro – Węgrami oraz za powołaniem do życia trzeciego członu państwa Habsburgów z Królestwa Polskiego i Galicji. Polska mogłaby wówczas odzyskać niepodległość podobną do tej, którą ponad pół wieku wcześniej mieli Węgrzy. Całkowicie odmienną koncepcję na naszą narodową niepodległość, mieli sojusznicy obozu Narodowej Demokracji – endecji z Romanem Dmowskim na czele.

 Ten człowiek i jego poplecznicy uważali, że Polacy powinni sprzymierzyć się z Rosją, ponieważ według nich, największym wrogiem Polski są Niemcy i Austria. W czerwcu 1908 roku, działacze organizacji bojowej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, powołali do istnienia tajny Związek Polskiej Walki Czynnej. Dwa lata po jego utworzeniu, władze austriackie nie świadome polskiego podstępu, pozwoliły na szkolenie wojskowe polskiej młodzieży.

 Oprócz specjalnych szkoleń z fechtunku i przysposobienia wojskowego, polska młodzież uczyła się tam patriotyzmu i wielkiego oddania dla sprawy ojczyzny. We Lwowie utworzono z inicjatywy Piłsudskiego Związek Strzelecki, zaś w Krakowie, Towarzystwo Strzelec. Młodzież polska, otrzymała tam skuteczne wychowanie w duchu patriotycznym i bojowym i stała się głównym filarem polskich sił zbrojnych rozpętanej I wojny światowej.  Strzelce

– My także przechodzimy szereg ćwiczeń typowo wojskowych, które organizuje nam pani Józefa na kieleckich poligonach i polach ćwiczeń.

Tak więc, te wszystkie doświadczenia i wiedza na temat naszej ojczyzny, jej historii i dziejów tych, którzy dla niej walczyli, spowodowały, że stałem się lepszym człowiekiem – mówi Mateusz Smorąg. Z panią Józefą, bierzemy udział we wszystkich uroczystościach patriotycznych, które mają miejsce w naszym województwie. Zawsze jestem dumny z tego, że na tych obchodach możemy pod auspicjami Strzelca składać kwiaty i niejednokrotnie przemawiać pod pomnikami naszych bohaterów.

Dzięki Strzelcowi, jestem człowiekiem spełnionym- kończy chłopiec. 

 

 W każdym domu  czonków Strzelca widnieje godło Polski

EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ