KOBIETA NA WYSTAWIE W RADOMSKIM MUZEUM

 

Redakcja Polish News, korzystając z zaproszenia Adama Zielezińskiego, dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, miała okazję zwiedzenia wystawy na której przedstawiona została kobieta z różnych zakątków świata. Wystawa ta, nosiła nazwę „Kobiece oblicze świata”. Jest to wielce interesująca edukacyjna wystawa etnograficzna, która obrazuje życie kobiet. Wystawa ta, jest niezwykle różnorodna, barwna, a także i egzotyczna zarazem. Wyeksponowane są na niej, stroje kobiet z różnych kontynentów, przedmioty codziennego użytku, ozdoby kobiece, jak również ich biżuteria.

 

Bogactwo prezentowanych strojów

Na wspomnianej wystawie, pokazane jest bogactwo strojów kobiecych. Są tutaj : prezentowane arabskie galabije, japońskie i chińskie kimona, stroje w jakie ubiera się tancerka z Indonezji, hinduskie sari, wyjątkowo piękne stroje Indian Ameryki Południowej, a także są tutaj pokazane skórzane kombinezony ludów, zamieszkujących zimne regiony świata.

Przedmioty codziennego użytku

Przebogata wystawa, o której mowa eksponuje szereg przedmiotów, które są potrzebne kobietom na całej kuli ziemskiej do codziennego użytku. Są tutaj dla przykładu skrobaczki do orzechów kokosowych, żarna, naczynia, farby do barwienia tapy, nosidła, kopaczki, a nawet pojemniki do henny i płaszcz przeciw deszczowy.

Wnętrze arabskiego domu

Na uwagę zasługuje fakt, iż muzeum to zadbało o każdy szczegół wystawy. Można tu dla przykładu zajrzeć do wnętrza domu arabskiego, zobaczyć jak wygląda chata afrykańskiego plemienia Himba, jak również zobaczyć jak wygląda tradycyjny dom japoński.

 

Redakcja Polish News dziękuje panu dyrektorowi za serdeczne przyjęcie i możliwość zwiedzenia pięknej wystawy.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]