Kolejny dobry rok dla Fiat Auto Poland.

lakiernia

 

lakiernia Fiat Auto Poland S.A., największa ze spółek Grupy Fiata w Polsce, wyprodukowała w ubiegłym roku w zakładzie w Tychach 533 455 samochodów, w tym samochodów marki Fiat, Abarth i Lancia440 528 szt.:

Fiat Panda – 246 063 szt.
Fiat 500 – 176 759 szt.
Fiat 600 – 9 152 szt.
Abarth 500 – 8 347 szt.
Lancia Ypsilon – 207 szt.

          Zakład w Tychach  zalicza się do najlepszych w światowym przemyśle samochodowym /m.in. w listopadzie 2010 roku tyski zakład Fiat Group Automobiles   ponownie otrzymał od grupy zagranicznych audytorów pod przewodnictwem prof. Hajime Yamashina certyfikat SILVER LEVEL i  prawo do prestiżowego tytułu przedsiębiorstw „Word Class Manufacturing„, tj. posiadających i stosujących najlepsze, i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej/. Potwierdzeniem jakości produkowanych w Tychach samochodów są m.in. te fakty:
Fiat Panda szczyci się tytułem najbardziej niezawodnego auta w klasie wg niemieckiego automobilklubu ADAC, a Fiat 500 – wśród samochodów segmentu A i B w  wieku 1- 3 lat, w rankingu niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego GTÜ – zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce.

Tyski zakład Fiat Auto Poland jest w tej chwili w grupie największych zakładów produkcyjnych w Europie – dziennie z linii produkcyjnych zjeżdża 2 320 samochodów, tj. co 33 sek. bramy zakładu opuszcza jeden samochód.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, że te dobre wyniki zakład w Tychach uzyskał prowadząc równolegle prace związane z uruchomieniem produkcji kolejnego nowego modelu samochodu, który w europejskich salonach sprzedaży pojawi się w tym roku – nowej Lancii Ypsilon. To już trzeci nowy model samochodu, którego seryjna produkcja zostanie uruchomiona w Tychach w ciągu ostatnich czterech lat.

Podsumowując rok 2010 warto także odnotować nagrody i wyróżnienia jakie otrzymał  Fiat Auto Poland od prestiżowych dzienników/magazynów, m.in.:  dziennika Rzeczpospolita – tytuły „Dobra Firma” i „ Najszybciej Rozwijająca się Firma Roku„;  magazynu „Forbes” – tytuł lidera rankingu na Śląsku jako „Firma Społecznie Odpowiedzialna„; magazynu „Newsweek” – tytuł „Najcenniejsza Firma w Polsce” w branży motoryzacyjnej. Komitet Polskiej nagrody jakości uhonorował dyr. Zdzisława Arleta tytułem „Znakomitego Przywódcy„.

Jeśli chodzi o wielkość eksportu to 97,4 proc. wyprodukowanych w 2010 roku samochodów marki Fiat, Abarth, Lancia, tj. 429 281 szt. trafiło na rynki 69 krajów świata, m.in.: do:

Włoch – 221 694 szt.
Francji – 44 332 szt.
Niemiec – 40 100 szt.
Wielkiej Brytanii – 38 449 szt.
Holandii – 18 482 szt.