Kowbojskie Prawo łaski

pl.freepik.com

Kowbojskie Prawo łaski

Prezydent USA Joe Biden ułaskawił Huntera Bidena, na podstawie amerykańskiego prawa.

W roku 1886 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w sprawie Ex parte Garland orzekł, że uprawnienie prezydenta do stosowania prawa łaski jest nieograniczone. Wyjątkiem są sprawy impeachmentu. Prawo łaski prezydenta obejmuje więc każde przestępstwo federalne, znane prawu i to prawo łaski może być zastosowane  w dowolnym czasie po popełnieniu przestępstwa, a więc zarówno przed wszczęciem postępowania, w trakcie jego trwania, jak i po skazaniu i wydaniu wyroku. Uprawnienie to nie podlega kontroli legislacyjnej. Reasumując, prezydent Biden ułaskawił swojego syna Huntera Bidena, bo żaden akt prawny tego nie zabrania. Zrobił, bo mógł! I nikomu nic do tego.

W 1974 prezydent Gerald Ford zastosował wobec swojego poprzednika Richarda Nixona „absolutny akt łaski za wszystkie przestępstwa przeciwko Stanom Zjednoczonym, które popełnił lub mógł popełnić lub w których brał udział w okresie sprawowania urzędu prezydenta od 20 stycznia 1969 do 9 sierpnia 1974 roku chociaż nie został oskarżony o żadne przestępstwo. Sąd Najwyższy nigdy nie podjął badania ważności tych aktów łaski.
Hunter Biden, syn prezydenta Joe Bidena, został przez sąd uznany winnym składania fałszywych oświadczeń w sprawie broni palnej i nielegalnego posiadania broni palnej. Ponadto potwierdził postawione mu zarzuty podatkowe. W latach 2016-2019, Hunter Biden nie zapłacił co najmniej 1,4 miliona dolarów należnych podatków federalnych, jednocześnie prowadząc „ekstrawagancki styl życia”. W jego procesie podatkowym zagrożenie karą pozbawienia wolności sięgało by lat 17, a wysokość grzywny do 1,3 mln dolarów. Z kolei podawanie przez H.Bidena nieprawdziwych informacji (dotyczących stosowania używek) we wniosku o pozwolenie na broń palną, wskazuje na możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności do 25 lat. Te zagrożenia nie znajdą zastosowania  z uwagi na treść łaski prezydenta Joe Bidena, ogłoszonej 1 grudnia 2024 r.
Hunter Biden jest pierwszym w historii synem urzędującego prezydenta USA, skazanym w procesie karnym. Przez ostatnie lata Republikanie oskarżali go również o „uzyskiwanie korzyści materialnych, wynikających z wpływowej pozycji ojca”  w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami, w tym z Chin i Ukrainy. Mimo trwającego od lat śledztwa komisji ds. nadzoru Izby Reprezentantów, Republikanie nie udowodnili, że prezydent Biden zaangażował się w działalność syna. „Dziś podpisałem ułaskawienie dla mojego syna Huntera. Od dnia objęcia urzędu twierdziłem, że nie będę ingerował w proces decyzyjny Departamentu Sprawiedliwości i dotrzymałem słowa, nawet gdy patrzyłem, jak mój syn jest wybiórczo i niesprawiedliwie ścigany” podaje J.Biden w oświadczeniu.

Prezydent USA wcześniej zapewniał, że nie zastosuje prawa łaski względem swojego syna. “Hunter był prześladowany tylko dlatego, że jest moim synem, napisał Joe Biden. Podejmowano próby złamania Huntera, który zachowuje stan trzeźwości od pięciu i pół roku. Próbując złamać Huntera, próbowali złamać mnie i nie ma powodu, by sądzić, że na tym się skończy. Dość tego”. Prezydent wyjaśnił, że wierzy w system sprawiedliwości, ale wie również, że “surowa polityka zainfekowała ten proces i doprowadziła do pomyłki sądowej – a kiedy podjąłem tę decyzję w ten weekend, nie było po co z tym zwlekać” – napisał, dodając, że Amerykanie zrozumieją, dlaczego jako ojciec i prezydent, w jednej osobie podjął tę decyzję”.
Hunter Biden jest pierwszym w historii synem urzędującego prezydenta USA, skazanym w procesie karnym. 

Co ciekawe, w wyniku ułaskawienia Charlesa Kushnera, ojca Jareda Kushnera (męża prezydenckiej córki Ivanki), podczas swojej pierwszej kadencji, prezydent elekt Donald Trump wyznacza go na ambasadora w Republice Francji. Funkcję tę Charles Kushner ma sprawować podczas drugiej kadencji D.Trumpa.


P.S.
Z Honorowego Kodeksu Kowboja Teksasu wynika zalecenie: traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być przez nich traktowany (-). Przykładowo: “jeszcze dziś twój syn będzie wolnym człowiekiem; w przyszłości to samo uczynisz z moim (moją) mojemu, mnie … ” Jednak zasada wzajemności : “nie rób drugiemu, co tobie nie miłe” ma węższy zakres. Podobnie jak prawo łaski w polskim prawie karnym, co wymaga, jak każda komparatystyka odrębnej uwagi.

Opracowanie: PAP, materiały własne.

BM Zmudka, 12/02/2024