Królewska galeria rzeźby w Pałacu Łazienkowskim

Redakcja Polish News, wybrała się do Warszawy, aby tam móc podziwiać zgromadzoną w Pałacu Łazienkowskim przez króla Stanisława Poniatowskiego rzeźbę. Rzeźba w Polsce w czasach panowania króla Stanisława Augusta (1764–1795), zawiera w sobie zbiory nabywane za granicą, szczególnie we Włoszech i Francji.

 

Warto wiedzieć
Stanisław August, często sprowadzał z zagranicy, artystów rzeźbiarzy, których działalność była ograniczona do dekoracji królewskich siedzib. Zainteresowanie Stanisława Augusta rzeźbą, znajdowało swoje odbicie w stworzeniu w Warszawie znaczącego ośrodka rzeźbiarskiego i działalności kolekcjonerskiej. Król od pierwszych lat panowania interesował się rzeźbą współczesną. W 1787 roku, król zamówił rzeźbę noszącą tytuł Wenus opłakująca umierającego Adonisa, prezentując własny jej projekt u mistrza Canovy. W Łazienkach Królewskich w Warszawie, podziwiać można dzieła takich mistrzów dłuta, jak Jean-Antoine’a Houdona, Jeana-Baptiste’a Pigalle’a, Edmé Bouchardona i Étienne’a-Maurice’a Falconeta.


Królewska kolekcja
W królewskiej kolekcji łazienkowskiej, znalazło się wykonane przez Houdona popiersie Jeana-Jacques’a Rousseau oraz Woltera i Moliera. Wśród najważniejszych rzeźb Królewskiej Galerii jest Grupa Laokoona, która jest wykonana według Pliniusza. Gipsowy odlew oryginalnej rzeźby, która znajduje się w Muzeach Watykańskich, wykonali dla Łazienek Królewskich mistrzowie z Gliptoteki Berlińskiej.

 

Rzeźby przy frontonach
Redakcja Polish News, zachwyciła się działami rzeźbiarskimi, które upiększają wejście przy frontonach. Są one prawdziwym arcydziełem, potrafiącym zachwycić każdego, je oglądającego człowieka.

Redakcja Polish News, dziękuje za zaproszenie do Łazienek, i możliwość wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]