Kurzras, Alpy włoskie

Orawiec

Orawiec 24 marca 2010 r. w Alpach włoskich na stoku lodowca Grawand  zostały przeprowadzone XIV Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Organizatorem Mistrzostw był Honorowy Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec. Bazę hotelową zimowiska przygotował prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech  dr Zbigniew Kostecki.

Na trasie slalomu giganta Bronisław Orawiec – zwycięzca wśród wszystkich grup lekarzy wg. FIS. Lodowiec Grawand, Alpy włoskie. 24 marca 2010

Mistrzostwa odbyły się w pięknej, prawdziwie zimowej scenerii alpejskiej, przy okresowej gęstej mgle. Termometr wskazywał minus 2 stopnie C. Warunki śniegowe na stoku lodowca Grawand (3212 m) były wyśmienite, ale okresowo panowała gęsta mgła. Trasę przygotowała włoska szkoła narciarska Scuola Italiana Sci, Schnalstal-Val Senales (dyrektor Karl Rainer). Bramki do slalomu giganta ustawił instruktor narciarski Santer Seep. Do końcowej punktacji zaliczano sumę dwóch przejazdów.

Patronat nad zawodami sprawowały organizacje: Naczelna Rada Lekarska (prezes dr Maciej Hamankiewicz, Polska), Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (prezes  prof. Marek Rudnicki, USA), Polskie Towarzystwo Medyczne  w Niemczech (prezes dr Zbigniew Kostecki, Niemcy) oraz Związek Lekarzy Polskich w Chicago (prezes dr Józef Mazurek, USA). Z zimowiska skorzystało 298 osób z 18 państw: Anglii, Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburgu, Niemiec, Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii oraz Szwecji. W zawodach startowało 80 osób.

Skład Komisji Sędziowskiej stanowili: prof. Piotr Podolec  (przewodniczący, Polska), dr Łukasz Wojnowski (reprezentujący NRL, Polska), dr Zbigniew Kostecki (Niemcy), p. Paweł Kostecki (USA) oraz dr Bronisław Orawiec (organizator, USA). Zapisy na zawody prowadzili: dr Danuta Kostecka (Niemcy), dr Barbara Gniadek (Polska), dr Barbara Gniatkowska, dr Barbara Gnielka, dr Henryk Gnielka, dr Bożena Lukoschek, dr Irena Weder (Niemcy) oraz dr Bronisław Orawiec (USA).

Uczestniy

Zdjęcie pamiątkowe. Grupa uczestników XIV Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim.

Kurzras, Italia. 24 marca 2010

Wśród dzieci młodszych (do 10 lat) I miejsce zdobyła Alicja Laske, II pozycję zajął Feliks Recki, a III – Franciszek Wojnarowski (wszyscy z Polski). W grupie starszej: I miejsce – Adam Kękuś (Polska), II – Emiliusz Bumbal (Litwa), a III – Marek Kękuś (Polska).

W grupie lekarskiej pań powyżej 60 r.ż. zwyciężyła Anna Ambroszkiewicz-Kotte (Niemcy). W grupie wiekowej 35-60 lat, panie, I miejsce zdobyła Przemysława Jarosz-Chobot (Polska), II miejsce – Klaudia Krzyżanowska (Niemcy), a III – Ewa Młyńczak (Polska). W grupie poniżej 35 r.ż. I miejsce – Maria Mituś-Kenig, II – Agata Chobot, III – Agnieszka Lechowicz (wszystkie z Polski).

Wśród lekarzy grupy powyżej 65 r.ż. zwyciężył Sigmund Kahl (Niemcy, aktualnie instruktor narciarski). II miejsce zdobył Antoni Blaschyk (Niemcy), a III pozycję zajął Józef Mazurek (USA). W najliczniejszej grupie lekarzy (50-65 r.ż.) triumfował Bronisław Orawiec (USA). Na drugim miejscu uplasował się  Marek Rudnicki (USA),  a trzecie miejsce zajął Zbigniew Górski (Norwegia). W grupie 35-50 r.ż. zwyciężył Marek Baschton (Belgia)  przed Sławomirem Listopadzkim (Polska) i Piotrem Jarzemskim (Polska). W grupie poniżej 35 r.ż., I miejsce zajął Jakub Kenig, II miejsce – Marcin Sodowski, a III – Mateusz Podolec (wszyscy z Polski).

W klasyfikacji generalnej z uwzględnieniem wieku wg. przelicznika FIS wśród pań I miejsce zdobyła Przemysława Jarosz-Chobot (Polska), II – Maria Mituś-Kenig (Polska), a III – Klaudia Krzyżanowska (Niemcy). Natomiast wśród panów I miejsce wywalczył Bronisław Orawiec (USA), II miejsce zajął Sigmund Kahl (Niemcy), a III – Marek Rudnicki (USA).

W konkurencji drużynowej I miejsce zajęli Jakub Kenig i Marcin Sodowski (Polska), II miejsce – Bronisław Orawiec i Marek Rudnicki (USA), a trzecią lokatę – Sigmund Kahl i Antoni Blaschyk (Niemcy).

W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej najlepszą okazała się Iwona Krempels (Niemcy) przed Kazimierą Krzyścik (Polska). W grupie młodszej zwyciężyła  Dorota Donocik (Polska) przed Beatą Droege (Niemcy) oraz Tiną Kotte-Vukovich (Anglia). Natomiast wśród panów grupy starszej I miejsce zdobył Łukasz Lorenowicz (Niemcy), II – Jacenty Gniatkowski (Niemcy), a III – Grzegorz Rytlewski (Polska). W grupie młodszej I miejsce zajął Krzysztof Kękuś, II miejsce – Arkadiusz Górny, a III – Piotr Rytlewski (wszyscy z Polski).

lekarze

Grupa panów lekarzy z pucharami i dyplomami. Sport Hotel Cristal. 26 marca 2010

Honorowi goście: wicedyrektor Instytutu Kardiologii im. Jana Pawła II w Krakowie prof. Piotr Podolec, prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech, były prezes Kongresu Polonii Niemieckiej dr Zbigniew Kostecki z żoną dr Danutą, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej doc. Andrzej Matyja z żoną dr Martą, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dr Łukasz Wojnowski, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Marek Rudnicki oraz prezes ZLP w Chicago dr Józef Mazurek.

Sponsorzy Mistrzostw: dr Maciej Hamankiewicz – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej  oraz dr Jacek Tętnowski – przewodniczący Komisji ds. Sportu i Turystyki przy NIL (Warszawa), prof. Andrzej Matyja i dr Jerzy Kękuś – dyrektorzy NZOZ  „Medicina”  (Kraków), dr Jan Gniadek z żoną dr Barbarą Gniadek – dyrektor NZOZ „Twoje Zdrowie” (Katowice),  prof. Grzegorz Opala – Stowarzyszenie Rozwoju Neurologii Wieku Podeszłego (Katowice), prof. Marek Rudnicki – prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych (Chicago) oraz dr Bronisław Orawiec – Cardiology (Chicago).

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w hotelu Sport Hotel Cristal, Kurzras, Włochy.  Imprezę prowadził, a następnie podsumował dr Bronisław Orawiec. W swoim wystąpieniu m.n. powiedział: Szanowni Państwo, Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych na uroczystym zakończeniu XIV Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Dziękuję zawodnikom Mistrzostw za bardzo liczny udział, a kibicom za wspaniały, gorący doping. Dziękuję prezesowi Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech, byłemu prezesowi Kongresu Polonii Niemieckiej dr. Zbigniewowi  Kosteckiemu za doskonałe zorganizowanie tegorocznej bazy hotelowej zimowiska. Niniejsze Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały przeprowadzone po raz dziesiąty w Alpach. Jak wiadomo, zawody te zaczęły się 16 lat temu w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych. Gorąco dziękuję wszystkim narciarzom, gościom i sympatykom KS “Bronek” za uczestnictwo w zawodach, dziękuję Komisji Sędziowskiej, a także sponsorom pucharów, medali, dyplomów, nagród oraz upominków.

Moi Kochani, czas jest bezwzględny, nieubłagany i coraz szybciej pędzi  naprzód. XIV Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim stały się historią sportu lekarskiego. Tegoroczne zawody dostarczyly nam wiele wrażen, głębokich przeżyć i emocji. Dostarczyły nam również wiele nowych doświadczeń, które w przyszłości wykorzystamy. Jesteśmy na pewno wszyscy dumni z tego, że nasze spotkania towarzyskie i zawody sportowe znakomicie spełniają maksymę: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Każdego roku mamy coraz większą ilość uczestników zimowiska i zawodników. Uprawianie narciarstwa powoduje, że czujemy się młodziej, jesteśmy zdrowsi i mamy lepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Gratuluję uczestnikom Mistrzostw sukcesów sportowych. Wszystkim dziękuję za stworzenie wspaniałej atmosfery towarzyskiej, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.

Alpy

Alpy zimą

Trofea, medale, dyplomy, nagrody i upominki zwycięzcom (trzy 1-sze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali: prof. Piotr Podolec (przewodniczący Komisji), dr Zbigniew Kostecki (prezes PTM), dr Łukasz Wojnowski (prezes OIL w Toruniu), dr Jerzy Kękuś (reprezentujący NZOZ  „Medicina”), dr Jan Gniadek (prezes NZOZ „Twoje Zdrowie”) oraz dr Bronisław Orawiec (Honorowy Prezes ZLP, organizator).

W sumie wręczono: 52 puchary, 135 dyplomów oraz 30 medali. Dr Jerzy Kękuś (NZOZ „Medicina”) ufundował 6 specjalnych pucharów, które otrzymali: Piotr Podolec, Andrzej Matyja, Zbigniew Kostecki, Marek Rudnicki, artysta Piotr Smółka, instruktor narciarski Sigmoid Kahl oraz organizator Bronisław Orawiec. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy.

Sponsorom oraz członkom Komisji Sędziowskiej wręczono pamiątkowe medale, dyplomy, plakaty, książki Klubu Sportowego „Bronek” oraz Komunikaty ZLP. Warto podkreślić, że piękne medale z logo KS „Bronek”, sylwetką narciarza oraz napisem upamiętniającym  XIV Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy polskiej.

B. Orawiec

Wiecej fotografii w GALERII PN:

Więcej informacji na temat Mistrzostw na stronach internetowych Związku Lekarzy Polskich w Chicago: