LAUREACI BANKIETU DZIEDZICTWA KPA-Illinois 2011

Wici

 

 

CHICAGO: Polonijny zespół WICI zaprezentował w skrócie 1000 letnią historię Polski poprzez pieśni, taniec i słowo mówione.  Miało to miejsce w czasie 42. Dorocznego Bankietu Dziedzictwa Polskiego zorganizowanego pod patronatem Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois (PAC-Il.).

Wici

Scenariusz przygotowala Magdalena Solarz, Dyrektor Zespołu WICI  oraz Walter Bochenek. Pokaz rozpoczęły tancerki świętojańskie z okresu panowania Mieszka I. W kolejnej odsłonie tanecznej aranżacji był Grunwald i dwa nagie miecze ofiarowane Władysławowi Jagielle przez Wielkiego Mistrza. W kolejnych tanecznych epizodach tancerze nawiązali do okresu świetności Polski szlacheckiej, wojen z Imperium Otomańskim, zrywami powstańczymi w osiemnastym wieku i wreszcie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz zrywu „Solidarności” i wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wystep został przyjęty gorącymi oklaskami.

 Doroczny Bankiet Dziedzictwa Polskiego miał miejsce 16 października, 2011 roku w Centrum — Donald E. Stephens Convention Center w Rosemont.  W Bankiecie uczestniczyło blisko 300 zaproszonych gości: przedstawciele rządu amerykańskiego, organziacji polonijnych, rodziny osób wyróżnionych.
Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych przez Pluton Reprezentacyjny straży honorowej ze szkoły Marii Skłodowskiej Curie i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Aleksandrę Podowski oraz Aleksandrę Kurzydłowski rozpoczęła się uroczystość wręczenia Nagród Dziedzictwa.
Mistrzem Ceremonii na tegorocznym Bankiecie Dziedzictwa był znany dziennikarz TV ABC – Allan Krashesky, posiadający polski rodowód. Z dumą opowiadał w czasie bankietu o swoich przodkach, którzy przybyli do Pensylwanii z ziem polskich.

Ciesla Celem Bankietu Dziedzictwa jest uhonorowanie zasłużonych postaci dla Polonii, wspólne celebrowanie Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa w październiku oraz podkreślenie wkładu Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois w promowaniu polskiej kultury, działalność charytatywną, popieranie współpracy ekonomicznej i sprawy politycze Polonii. 
Tegorocznymi laureatami Nagród Dziedzictwa KPA-Illinois są osoby zasłużone dla Polonii i promocji spraw polskich. Wręczenia nagród dokonali Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Ameykańskiej w USA i Mary Anselmo, Prezes KPA w Illinois.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Dziedzictwa są:
Maria Cieśla, Prezydent Muzeum Polskiego w Ameryce otrzymała w 2011 roku Nagrodę Dziedzictwa Polskiego za jej niestrudzony wkład pracy na rzecz Polonii amerykańskiej na przestrzeni 45.lat.  Urodziła się w Niemczech, tuż po II wojnie światowej w obozie dla uchodźców. Jej rodzice byli Polakami. Jej rodzina przybyła z nią do USA dzięki Kongresowej ustawie umożliwiającej przybycie do USA okoł 200,000 tzw. displaced people, uchodźców, żołnierzy i ich rodzin.  Pani Ciesla od najmłodszych lat pragnęła dzielić się bogactwem polskiej kultury i historii z innymi.  Jest znaną działaczką polonijną. Udziela się w kilkunastu organizacjach polonijnych, począwszy od Muzeum Polskiego, poprzez Legion Młodych Polek i organizacje dorocznego Balu Amarantowego. Jej życiowym celem jest promowanie bogactwa polskiej kultury wśród innych grup etnicznych. 

 

 

Louis Koncza, inżynier. Nagroda Life Time Achievement Award, ma na celu podkreślenie jego osiągnięć zawodowych na przestrzeni całego jego życia. Był  przez wiele lat głównym inżynierem miasta Chicago.  Przyczynł się do zbudowania wielu mostów  ruchomych na rzece Chicago, projektował północny odcinek ulicy Lake Shore Drive, szybkie połączenie kolejowe z Jefferson Park do lotniska O’Hare.  Był jednym z głównych inicjatorów  przeniesienia pomnika Tadeusza Kościuszki z Parku Humbold do obecnej lokalizacji przy chicagowskim Planetarium. Pomagał również w planowaniu i przebudowaniu Centrum Kopernikowskiego w Chicago. Przez wiele lat dzialał aktywnie w Zrzeszeniu Inżynierow Polsko-Amerykańskich.

Andrzejewski

Adam Andrzejewski z żoną  (z prawej) i dr Anną Szpindor ( z lewej) oraz Marią Ciesla, Mary Anselmo i uczestnikami Bankietu

Adam Andrzejewski, biznesman i dziaacz polityczny w Illinois otrzymał Professional/Business Award.  Andrzejewski jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, który ma na swoim koncie znakomite osiągnięcia biznesowe, dzięki którym zarobił spore środki na działalność społeczną i polityczną, którą prowadzi od wielu lat z własnych funduszy.  W czasie ostatnich wyborów wystartował w rywalizacji  o urząd gubernatora stanu Illinois z ramienia Partiii Republikańskiej.  Były to jego pierwsze poważne wybory. W prawyborach uzyskał czwarty rezultat. Deceniono to w strukturach partii. Oprócz tego jest pomysłodawcą wielu inicjatyw społecznych i biznesowych, docenianych w skali całego stanu. Z rozmysłem zachował nazwisko Andrzejewski, aby dzięki temu promować swoje polskie dziedzictwo. 

Agnes Ptasznik,  działaczka polonijna otrzymała Young Professional Award, nagrodę przyznawaną młodym profesjonalistom za osiągniecia zawodowe i zaangażowanie społeczne.  Ptasznik od 7 lat pracuje w biurze Prokuratora Generalnego Stanu Illinois, gdzie odpowiadała min. za kontakty z różnymi środowiskami etnicznymi.  Od 2010 roku już jako prawnik pełni funkcje Asystenta Prokuratora stanowego Illinois. Prowadziła wiele warsztatów, seminariów w środowisku polonijnym i dla innych grup etnicznych.

Chester A. Lizak, prawnik. Otrzymał President’s Award, wyróżnienie przynawane przez Prezesa KPA-Illinois. W 1963 roku ukończyl studia prawnicze na Uniwersytecie DePaul w Chicago. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność w prywatnej kancelarii, uczestniczył także w wielu skomplikowanych procesach kryminalnych, był zaangażowany również w działalność pisarską jako prawnik.  Mecenas Lizak od wielu lat znany jest z działalności społecznej na rzecz Polonii. Na przestrzeni kilku dekad otrzymał wiele wyróżnien zawodowych. 
 Krashesky

Maria Ciesla, Frank Spula, Mary Anselmo i Allan Krashesky

W programie artystycznym tegorocznego Bankietu Dziedzictwa wystąpił także „Wesoły Lud”, zespół działający przy Uni Polsko-Rzymsko-Katolickiej.  Podczas Bankietu przemawialo także kilku działaczy KPA: Frank Spula i Mary Anselmo; politycy: Dorothy Brown, Sędzina Aurelia Pucinski; prof. Piotr Jaroszynski. 
Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo ciekawie opracowany tegoroczny Pamietnik, przygotowany pod redakcją dr. Anny Szpindor i Dr. Geraldine Balut Coleman, które były „motorem napędowym” całego Bankeitu. Dr. Szpindor kierowala kilkunastoosobowym Komitetem d/s Bankietu,  który pracowal przez wiele mięsiecy nad przygotowaniem uroczystości. Niżej podpisany był jednym z członków Komitetu Bankietu.   

Coleman

Dr. Geraldine Balut Coleman, Mark Kupiec oraz uczestnicy Bankietu

 Miesiąc Październik jest obchodzony w Illinois jako Miesiac Dziedzictwa Polskiego. Z tej okazji organizowanych jest wiele uroczystości, seminariów, koncertów mających na celu podkreślenie polskiego dziedzictwa w stanie Illinois. Również  w listopadzie odbywa się wiele imprez polonijnych.
 Bankiet Dziedzictwa jest corocznie znakomitą okazją do wspólnego celebrowania osiągnięć Polonii, różnych jej przedstawicieli w promowanie polskości w USA. 

PRCUA

Maria Ciesla, laureatka Nagrody Dziedzictwa z pracownikami Muzeum Polskiego oraz PRCUA

 W przyjęciu uczestniczyło około trzystu osób reprezentujących różne organizacje polonijne. W gronie gości honorowych, obok prezesa krajowego KPA Franciszka Spuli i prezes Wydziału KPA w Illinois Mary Anselmo, obecni byli między innymi: pełniący obowiązki Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, konsul generalny Zygmunt Matynia z małżonką, prof. Piotr Jaroszyński z KUL-u, sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown, sędzia Aurelia Pucinski, przedstawicielka urzędu gubernatora Illinois Kathy Puchala, kilku innych sędziów w powiecie Cook.
 W licznym gronie prezesów organizacji polonijnych obecni byli między innymi: prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Joseph Drobot, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek i honorowy prezes góralskiej organizacji Stanisław Zagata, prezes Związku Lekarzy Polskich Józef Mazurek i honorowy prezes Bronisław Orawiec, prezes Światowej Federacji Organizacji Lekarskich Marek Rudnicki, prezes Oddziału AK w USA i Fundacji Charytatywnej AK Marian Chodorowski, prezes chicagowskiego Koła AK Marian Prusek, komendant Okręgu I SWAP Zygmunt Biernat, prezes Związku „Sybiraków” Eugeniusz Chmielowski, prezeska Legionu Młodych Polek Teresa Skawski, prezes chicagowskiego Koła „Solidarność” Zygmunt Goliński, prezes Fundacji „Dar Serca” Dorothy Malakowski, wiceprezeska Związku Polek Sharon Zago. Obecni byli przedstawiciele organizacji studenckich i wielu innych.

 Dr Anna Szpindor sponsorowała udział 10. Studentów w tegorocznym Bankeicie.
 Dziękujemy za Państwa współpracę, poparcie i liczymy na dalszą jeszcze owocniejszą współpracę w realizowaniu kolejnych ważnych zamierzeń dla Polonii, Polski i naszej nowej Ojczyzny.  

@ Tekst Andrzej Mikołajczyk
Zdjęcia: Julita Siegel i Andrzej Mikolajczyk


Więcej zdjęć z Bankietu: https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310