Lech Wałęsa otworzy wielki mecz futbolu na Stadionie Narodowym.

– Lech Wałęsa jest jednym z najbardziej znanych symboli Polski zarówno w Europie jak i w Ameryce. Cieszymy się, że może uświetnić wyjątkowe wydarzenie sportowe, jakim jest mecz reprezentacji Europy i Ameryki – mówi Piotr Gulczyński, prezes Instytutu im. Lecha Wałęsy. – Jesteśmy przekonani, że dzięki takim wydarzeniom budujemy wspólnie lepszy wizerunek Polski w świecie i przyciągamy zainteresowanie świata do naszego kraju – dodał Gulczyński.

Międzykontynentalne spotkanie Europa – Ameryka to projekt Warsaw Eagles i trenera George’a St. Lawrence’a – założyciela amerykańskiej ligi CDFL dla futbolistów, którzy po zakończeniu gry na uczelni nie dostali się do NFL. W 49-osobowym składzie Europy jest 20 Polaków oraz dwóch graczy z USA, którzy grali ostatnio w polskiej Toplidze. W gronie wybranych znalazło się aż 5 zawodników Giants Wrocław- Babatunde Aiyegbusi, Łukasz Omelańczuk, Adam Matryba, Kamil Ruta i Bartosz Zalejski. Skład reprezentantów Wrocławia zamyka Adam Lary z Devils Wrocław.

Największą gwiazdą drużyny USA będzie Laurence Maroney, który grał w lidze NFL w zespole New England Patriots, a w 2007 roku zagrał w Super Bowl. Mecz Europa – Ameryka pod względem sportowym powinien być zdecydowanie lepszy niż lipcowy finał Topligi Seahawks Gdynia – Warsaw Eagles, który przyciągnął na trybuny warszawskiego stadionu 23 tys. widzów.

– Futbol to dla Amerykanów sport narodowy, na pewno są od nas bardziej doświadczeni i lepiej wyszkoleni technicznie. Gwarantuję jednak, że jedziemy do Warszawy walczyć o zwycięstwo i każdy z nas da z siebie wszystko. Występ w takim meczu to dla nas wielkie wyróżnienie i najważniejsze wydarzenie w karierze. Mamy okazję pokazać jak szybko futbol amerykański rozwija się w Polsce i we Wrocławiu i chcemy ją jak najlepiej wykorzystać – mówi Babatunde Aiyegbusi, ofensywny liniowy Giants Wrocław, który wystąpi w reprezentacji Europy.

Bramy Narodowego zostaną otwarte o 13, kiedy na promenadach wokół stadionu rozpocznie się rodzinny piknik. Rozpoczęcie meczu zaplanowano na 16. Bilety można nabyć na stronie Eventim.pl, więcej informacji o meczu na stronie Euro-american.pl.

Jakub Głogowski
Dyrektor Klubu Giants Wrocław