Lipcowe dni naturoterapii

Polski lekarz

Wenanta Piasecki, urodził się dnia 15 lipca 1832 roku w Magdalówce koło Tarnopola. Ta wybitna postać, zasłużona dla medycyny zmarła dnia 25 sierpnia 1909 roku w miejscowości Linz w Austrii. Z wykształcenia był on lekarzem. Studiował on na Uniwersytecie Praskim, a także na Jagiellońskim w Krakowie. Od roku 1870, był on niezrównanym wprost propagatorem przyrodolecznictwa.

 

Przede wszystkim sport

– Ucząc się na kursach rozszerzonych, szybko został on teoretykiem i nauczycielem wychowania fizycznego. Jako już znany lekarz, był on jednym z pionierów ruchu gimnastycznego w Polsce. Ponieważ Polska była wówczas pod zaborami, został on prężnie działającym animatorem Sokoła. W organizacji tej, oprócz wiadomości z zakresu historii i patriotyzmu polskiego, wśród młodzieży krzewiono potrzebę ruchu i ogólnie pojętej gimnastyki. Brał on czynny udział w powstaniu styczniowym, mającym miejsce dnia 22 stycznia 1863 roku. Od tego też roku, był on komisarzem Rządu Narodowego. Był jednym z pierwszych lekarzy osiadłych w Zakopanem, gdzie promował leczenie wielu chorób warunkami klimatycznymi, w jakie są zasobne polskie góry – dopowiada Jan Trzcinkiewicz lekarz ftyzjatra.

 

Poznawszy polskie góry

– Gdy wycofywały się spod rosyjskich ostrzałów polskie oddziały powstańcze, Wenanta Piasecki poznał Zakopane i Tatry w drodze z Krakowa do Pragi; był on wtedy przy Morskim Oku, a nawet wszedł na Łomnicę. Gdy powstanie styczniowe zostało gromko stłumione przez Rosjan, Piasecki odkładał każdy grosz, na zakup majątku w polskich górach. W roku 1879, kupił on duży kawał gruntu w Zakopanem przy obecnej ulicy Jagiellońskiej od Ludwika Ganczarskiego, a w maju 1880 roku osiadł tam z rodziną. Aby nie być gołosłownym prowadził on zakład wodoleczniczy w Kuźnicach. Zjeżdżali się tam chorzy cierpiący na astmę, serce, złe krążenie, z całego kraju jak też i zza granicy, ciesząc się szybkim powrotem do zdrowia. Chcąc upowszechniać w całej Polsce wiedzę na tematy balneologiczne, czyli leczenia wodą założył on pismo, którego był redaktorem naczelnym i wydawcą, noszącym tytuł „Przegląd Zakopanego”. Współpracował on ponad to z Tytusem Chałubińskim, z którym założył Komisję Klimatyczną – dopowiada Norbert Tański lekarz medycyny naturalnej.

 

Klemensówka i Mazowsze

Na zakupionym w Zakopanem terenie, wybudował Piasecki w latach 1880-82 zakład przyrodoleczniczy o wdzięcznej nazwie Klemensówka, gdzie sprowadził on setki ciekawych odmian roślin, służących jego chorym w odzyskiwaniu zdrowia. Klemensówka, szybko stała się pensjonatem, gdzie na kurację ludzie zapisywali się już na rok wcześniej. Widząc potrzebę chorych ludzi, Piasecki otworzył drugi zakład przyrodoleczniczy w swej pobliskiej willi Mazowsze. Chcąc dalej podnosić swoje kwalifikacje medyczne, wyjechał on do Linz w Austrii. Jego kilkuletni pobyt w Austrii, na pewno przyniósłby wielkie korzyści w dziedzinie przyrodolecznictwa, gdyby nie jego przedwczesna śmierć.

Do chwili obecnej, wiele sanatoriów stosuje zasady leczenia chorych, które wdrożył Wenanta Piasecki. W dniu 15 lipca, za darmo wszyscy potrzebujący mogą skorzystać z możliwości terapeutycznych jakie daje nam natura. Sanatoria zakopiańskie zapraszają.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]