Medal świętego Jerzego

Medal świętego Jerzego, jest prestiżową nagrodą przyznawaną przez Tygodnik Powszechny. Od roku 1993, nagroda ta dawana jest osobom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w walce ze zmaganiem się ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym. Jak zatem widać, przyznawany jest on ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość, a co najważniejsze wyrażają to czynem.

 

Powierz Panu swoja drogę, zaufaj mu a On sam będzie działał…
Na medalu tym, wygrawerowany jest fragment z biblijnej księgi Psalmów numer 37 w przekładzie Marka Skwarnieckiego: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa”…

Kto nominowany
Nominacje do otrzymania tej honorowej nagrody, zgłaszają czytelnicy „Tygodnika Powszechnego”, natomiast laureatów wybiera specjalnie do tego wyznaczona Kapituła, w której skład wchodzą: Ks Adam Boniecki, prof. Władysław Stróżowski, prof. Andrzej Zoll, Piotr Mucharski, a także Barbara.  Skarga.

Bardzo dobra nagroda
– W dobie dwudziestego pierwszego wieku, gdy pieniądze, a nie sprawiedliwość, rządzą tym światem zaciera się ludzkie dobro i poczucie naszej wartości. Bardzo dobrze, że istnieje taka nagroda, która honoruje tych ludzi, którzy uchodzą dziś za głupców, ponieważ dążą oni do niesienia dobra i sprawiedliwości, dziś już powoli wycieranej ze światowego egzystencjonalizmu- dopowiada Janina Nieziołkowa.
Walka ze złem na piedestale
– Dzisiaj zmagamy się z biedą i nietolerancją społeczną. Zło bierze górę nad dobrem. Właściwie tacy ludzie, którzy za wszelką cenę walczą o skrawek dobra, w moich oczach uchodzą za świętych – relacjonuje Andrzej Wasiakowicz.

A jednak nie wszyscy…
W roku 2007, z niewiadomych przyczyn przyjęcia Medalu świętego Jerzego odmówili Krystyna Zachwatowicz oraz Andrzej Wajda. Dnia 22 listopada 2008 roku zwrot przyznanej nagrody zapowiedział ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

Święty Jerzy, według starego opowiadania zabił smoka, który od zawsze jest symbolem zła, a nawet jak podaje biblia, jest on symbolem szatana. Ktoś kto otrzymuje takową nagrodę, musi w oczach wielu ludzi, być kimś naprawdę wartościowym.
Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]