Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny

Turniej Rycerski

 

 Turniej Rycerski

 

Lśniące zbroje, bitwy, turnieje łucznicze, pokazy kaskaderskie i armatnie salwy – to jedne z licznych atrakcji, które czekały na widzów XIV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Dębnie. Impreza ciesząca się dużą popularnością przyciągnęła w tym roku blisko 20 tysięcy ludzi.

Turniej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  W  niedzielę 20 września br., Dębno zamieniło się w historyczną wioskę. Każdy mógł przenieść się w  średniowieczny świat rycerski, podziwiając jego kunszt i rytuały.  Całego uroku dodawał przepiękny plener tamtejszego zamku. Na każdym kroku można było spotkać spacerujących rycerzy, łuczników i mieszczan.

Wszystko zaczęło się od salwy armatniej, która swym brzmieniem ogłosiła otwarcie widowiska. W dalszej części można było zobaczyć imponujące, konne pokazy kaskaderskie, walki Wikingów i Słowian oraz pokaz musztry Legionów Rzymskich.

Z każdą godziną przybywało coraz więcej widzów. Kulminacyjnym momentem była wieczorna inscenizacja oblężenia Orleanu oraz taniec z ogniem w wykonaniu Teatru dzieci ognia. Oprócz wyżej wymienionych pokazów warto wspomnieć  o występach artystycznych, które doskonale uzupełniały się z historycznymi wydarzeniami prezentowanymi na placu bojowym. Publiczność podziwiała tańce średniowieczne i  słuchała dawnej muzyki na zamkowym dziedzińcu. Całość zwieńczył piękny pokaz sztucznych ogni wzbudzając zachwyt wszystkich zebranych.   

 

Turniej Rycerski

Turniej rycerski w Dębnie uznawany jest za jedną z największych imprez plenerowych w Małopolsce. Z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Warto zaznaczyć, że udział biorą zarówno bractwa z kraju jak i z zagranicy. Po raz kolejny można było przekonać się, że historia wcale nie musi być nudna. Prezentowana w taki sposób doskonale oddziałuje nawet na tych, którzy historią zbytnio się nie interesują.
XIV turniej za nami. Jednak nasze myśli wybiegają już do przodu, po to, abyśmy mogli spotkać się za rok, w jeszcze liczniejszym gronie.

 

 

 

 

 

Michał Rak

  Zdjęcia z Turnieju Rycerskiego znajduja się w galerii polishnews.com  pod  adresem:

 https://www.polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310

 

Turniej organizowany był przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dębińskie Centrum Kultury.

Impreza odbywała się pod patronatem:
Marszałka Województwa Małopolskiego
Starosty Powiatu Brzeskiego
Wójta Gminy Dębno

Bractwa rycerskie biorące udział w Turnieju:
Hufiec Rycerstwa Małopolskiego „Leliwa”, Czerwony Najemny Regiment, Drużyna Rycerska jakuba Odrowąża z Dębna, Zaciężna Kompania Rycerska Ziem Południowych, Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, Bractwo Rycerskie Kruk Starostwa Rabsztyńskiego, Bractwo Rycerskie Ziemi Zamojskiej, Bractwo Rycerskie Zamku Lipowiec, Bracia Dobrzyńscy Fratres Milites Christi de Dobryn, Najemnicy Bocheńscy przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Bochni, Grupa Kaskaderów Konnych ze Słupna, Pro Antica Legio XIII GMV, Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej, Kompania Czerwonego Smoka, Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, Bractwo Rycerskie Świętego Jerzego (Węgry), Grupa Kaskaderów Konnych z Krakowa, „Pipes & Drums”, Teatr Dzieci Ognia.

Główny Sponsor:
Browar Okocim S.A.

Mecenas Muzeum i Sponsor:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Sponsorzy:
Zajazd Porąbka
Club Exclusive – Dyskoteka Pizzeria
Perfekt
Aviva Commercial Union
Gospodarstwo Rolne Karol Rzepa
Karpacka Spółka Gazownictwa
Comtel
Skoda Auto Bączek
Brzeska Oficyna Wydawnicza

Patronat medialny: TVP Kraków, TVM Grupa Star Media, RDN Małopolska, Dziennik Polski, www.tarnowskieinfo.pl , www.intarnet.pl , www.holik.pl 

Źródło: http://www.muzeum.tarnow.pl/