Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

W dniu 2 kwietnia każdego roku, obchodzimy Światowy Dzień Książki Dla Dzieci. Zbiega się on, z rocznicą śmierci Jana Pawła II, który to zawsze podkreślał iż, …tylko książka, potrafi pokazać młodemu człowiekowi głębię życia i tylko z książką potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie co znajduje się poza granicami śmierci….

W urodziny bajkopisarza

Światowy Dzień Książki, ustanowiono celowo w dniu, kiedy to wielki duński bajkopisarz, Hans Chrystian Andersen, obchodził swoje urodziny. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz, propagowanie czytania książek przez najmłodszych.

 W roku 1967

Święto to, zostało ustanowione w roku 1967, przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. (IBBY). Od tamtej pory co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem takowego święta w 1979 roku.

 Noc z bajkami

W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają wówczas noc w bibliotekach i pobliskich im czytelniach, by zaczytywać się bajkami, które wyszły spod pióra pana Andersena. W niektórych czytelniach świata, organizuje się dnia 2 kwietnia, tak zwane wieczorki słuchowiskowe, podczas których dzieci mogą słuchać nagranych bajek, na płytach kompaktowych.

 Całą Polska czyta dzieciom

W Polsce, w nawiązaniu do tego wspomnianego święta, od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „ Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata, poprzez czytanie książek.http://www.calapolskaczytadzieciom.pl

Mały Nobel

W nawiązaniu do tego święta, Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Dzieci, powołała do istnienia specjalne wyróżnienie, przyznawane co 2 lata przez. Jest to Medal Hansa Chrystiana Andersena, a przyznawana jest ona autorom książek dla dzieci i ich ilustratorom. Nagroda ta jest nazwana Małym Noblem. – W chwili, kiedy to dzieciństwo zdominowane jest komputeryzacją, warto jest pamiętać, że tylko książka potrafi wychować pokolenia wartościowych ludzi – dodaje Antonina Sobala polonistka.

 Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]