Przepisy na wypieki świąteczne
Wprawdzie do świąt jeszcze mamy trochę czasu, ale aby uniknąć paniki i robienia wszystkiego na ostatnią chwile, dobrze jest dokładnie rozplanować wszystko i już od Wigilli oddać się świętowaniu. Przepisy które podajemy poniżej , pochodzą z „Poradnika Domowego” z roku 1997.
Miodownik z piwem
Uwaga! Ciasto to należy upiec 7-10 dni przed świętami.
50 dag mąki, 25 dag miodu, 3-4 jaja, 10 dag masła lub margaryny, 22 dag cukru, 2/3 szklanki mocnego jasnego piwa, łyżeczka mąki ziemniaczanej, po łyżeczce sody i proszku do pieczenia, płaska łyżka sproszkowanych przypraw do pierników (goździków, cynamonu, ziela angielskiego, imbiru, gałki muszkatołowej), posiekane bakalie.
Polewa: 15 dag gorzkiej czekolady, 3-4 łyżki mleka, łyżka masła, aromat waniliowy.
Miękką margarynę utrzeć z trzema łyżkami cukru i jajami. Do puszystej masy, mieszając, dodawać kolejno: mąkę, środki spulchniające, resztę cukru, roztopiony i ochłodzony miód, piwo. Wyrobić ciasto, wsypać posiekane bakalie oproszone mąką ziemniaczaną, wymieszać.
Dwie foremki keksowe wysmarować masłem, posypać tartą bułką i wypełnić ciastem do 2/3 wysokości. Piec w temperaturze 190-200°C, (392 F) aż miodownik zacznie odstawać od ścian foremek. Ostudzić ciasto, owinąć w czystą ściereczkę i odłożyć w chłodne miejsce na kilka dni (najsmaczniejsze jest po 10 dniach).
Wszystkie składniki polewy podgrzewać w rondelku (najlepiej nad parą), aż czekolada się rozpuści. Odwinąć ciasto ze ściereczki, oblać je gorącą polewą i pozostawić do wystygnięcia.
Gwiazdki
30 dag mąki, 10 dag miodu, 3/4 kostki margaryny, 3 łyżki cukru pudru, łyżeczka sody oczyszczonej, łyżeczka aromatu waniljowego.
Do dekoracji: lukier, 10-15 dag bakalii (orzechów, obranych ze skórki migdałów, rodzynek…)
Z podanych składników zagnieść ciasto, włożyć na godzinę do zamrażalnika. Wyjąć, a gdy lekko rozmarznie, rozwałkować je na grubość ok. 3 mm i foremką wyciąć gwiazdki. Ze środka każdego ciastka naparstkiem wyciąć krążek. Ułożyć ciastka na posmarowanej tłuszczem blasze, bogato udekorować bakaliami, piec ok. 20 min w piekarniku nagrzanym do 170°C (338 F).
Gdy ciastka przestygną, posmarować je półprzeźroczystym lukrem, na przykład utartym z cukru pudru i takiej ilości wody lub wódki, by miał konsystencję śmietany. Gwiazdki pięknie wyglądają na choince. Można je upiec na kilka dni przed świętami.
Pałeczki miodowe
Składniki:
50 dag mąki, 25 dag mąki, 30 dag miodu, 4 jaja, 10 dag cukru, 10 dag orzechów włoskich, łyżeczka sody, łyżeczka utłuczonych przypraw: wanilii, goździków, cynamonu i ziela angielskiego lub płaska łyżeczka przyprawy do pierników.
Wszystkie składniki ciasta połączyć, starannie wyrobić i odstawić na 4-5 godz. w chłodne miejsce. Następnie utoczyć z ciasta wałeczki o średnicy 6-7 mm i pokroić je na 3-4-centymetrowe kawałki. Ułożyć je niezbyt gęsto na natłuszczonej blasze, posmarować rozmąconym jajem, wcisnąć w każde ciasteczko ćwierć orzecha. Piec w temperaturze 190-200°C, ((392 F).
Tort miodowo- orzechowy
Ciasto: 25 dag mąki, 30 dag miodu, 4 jaja, 10 dag cukru, 10 dag orzechów włoskich, łyżeczka sody, łyżeczka utłuczonych przypraw: wanilii, goździków, cynamonu i ziela angielskiego lub płaska łyżeczka przyprawy do pierników.
Miód zagotować z przyprawami i ostudzić. Żółtka utrzeć z cukrem i, wciąż ucierając, wlewać po łyżce miodu. Do masy jajeczno-miodowej dodać mąkę z sodą, dobrze ubitą pianę z białek i posiekane orzechy, wymieszać. Z ciasta upiec osobno 2 krążki w średniej tortownicy: wstawić do lekko nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 170°C ((338 F), do chwili, aż ciasto zacznie odstawać od ścianek formy.
Krem: 4 łyżki miodu, 30 dag masła, 3 jaja, 3 łyżki cukru, 5 łyżek słodkiej śmietanki lub mleka skondensowanego, 10-15 dag zmielonych orzechów włoskich.
Zagotować miód z mlekiem, cały czas mieszając. Ubić jaja z cukrem (trzepaczką lub mikserem) i, nie przerywając ubijania, cienkim strumieniem wlać gorące mleko. Podgrzać mieszaninę na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania, ostudzić. Miękkie masło utrzeć na puch i, wciąż ucierając, dodawać po trochu masę jajeczno-miodową. Na koniec wsypać orzechy, wymieszać. Lekko ostudzić krem w lodówce. Przełożyć kremem krążki ciasta i posmarować wierzch i boki. Udekorować orzechami.
Sos do sałatek i deserów owocowych
20 dag gęstej śmietany 18-proc. lub jogurtu naturalnego, łyżka soku z cytryny, 3-4 łyżki płynnego miodu, kilka kropli aromatu rumowego lub 50 g rumu.
Wszystkie składniki wlać do wysokiego pojenmnika i zmiksować lub rozmieszać rózgą albo trzepaczką. Wstawić na 1-2 godz. do lodówki. Podawać do sałatek z owoców, zarówno surowych, jak i konserwowych.
Uwaga! Przelicznik jednostki masy na stronach:
http://www.jednostki.adgraf.net/jednostki_masy.php lub można poszukać na innych stronach internetowych.
Przelicznik na temperatury: http://www.polskiinternet.com/polski/info/temperatura.html
Opr. Krystyna Teller