Muzeum Powstania Warszawskiego

W sześćdziesiątą rocznicę powstania
Muzeum to, zostało otwarte w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Muzeum to, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja muzealna, przedstawia walkę i codzienność powstania, podczas hitlerowskiej okupacji.

Działalność muzeum
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, poświęconą dziejom powstania warszawskiego oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego. Gromadzi ono zbiory, świadczące o życiu powstańczej Warszawy.

Lata komunizmu
Przez wiele lat budowa Muzeum była niemożliwa, z powodów panującego w kraju komunizmu. Dopiero w 1983 roku, ówczesny komisarz Warszawy generał Mieczysław Dębicki, powołał oddział Muzeum Historycznego, dotyczący powstania mającego miejsce w 1944 roku. Przez dziesięć lat, trwały przygotowania do budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Sytuacja zmieniła się w 2002 roku, gdy prezydentem stolicy został Lech Kaczyński.

Obietnica pana Lecha
Obiecał on mieszkańcom miasta, że Muzeum zostanie wybudowane na sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Konkurs koncepcji architektonicznej, wygrał projekt architekta Wojciecha Obtułowicza, Prace rozpoczęły się już w kwietniu 2004 roku, a w ciągu następnych czterech miesięcy prowadzone były one na trzy zmiany, przez 24 godziny na dobę. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi ludzi zaangażowanych w realizację tego projektu ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, na czas otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego.

Decyzja prezydenta Warszawy
Decyzją prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, przekazano na siedzibę Muzeum Powstania Warszawskiego budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej znajdującej się przy ul. Okopowej 28, co przywróciło świetność jednemu z nielicznych już w mieście zabytków architektury przemysłowej. Działania wojenne podczas trwającej kampanii wrześniowej w 1939 roku, spowodowały poważne uszkodzenia budynku Elektrowni. Dnia 1 sierpnia 1944 roku, Kedywowcy odparli ataki oddziałów niemieckiej żandarmerii i Wermachtu. Pracownicy Elektrowni trwali na swoich posterunkach pracy, aż do szóstego sierpnia, kiedy to do Elektrowni wkroczyli Niemcy i rozstrzelali całą załogę. Podczas powstania warszawskiego w pobliżu toczyły się zaciekłe walki o utrzymanie twardego frontu.

Po 1945 roku
Po wojnie uznano, że w wyniku odbudowy, Elektrownia powinna zostać przekształcona w ciepłownię, co też się stało. Budynek był wielokrotnie przejmowany przez kolejnych właścicieli. W połowie kwietnia 2004 roku, po zdemontowaniu kotłów i innych ciężkich elementów, rozpoczęły się trudne, całodobowe prace remontowo-budowlane przygotowujące Muzeum na otwarcie.

Ironia losu
Zabytkowy budynek jest jednym z nielicznych zachowanych do dziś przykładów architektury przemysłowej z początku XX wieku. Nad gmachem Muzeum góruje 32-metrowa wieża, na ścianie której z daleka widać symbol Polski Walczącej, który wymyśliła polska harcerka Anna Smoleńska. A o zgrozo, pomysłodawca powstania wspomnianego muzeum pan Lech Kaczyński, zginął w katastrofie smoleńskiej. Jak dziwna jest ta nasza polska historia.

Ekspozycje muzealne
Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach, na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią blisko 1000 eksponatów, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach tematycznych. Kompozycja ekspozycji oddziałuje na osobę zwiedzającą obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliża rzeczywistość powstania. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej przez niemieckiego okupanta stolicy.

Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego, inwazji niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku. Dowiedzieć się tu też można szczegółów dotyczących Akcji Burza, przygotowanie do powstania, jego wybuchu i przebiegu.

Dla dzieci
W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca, dzieci dowiadują się historii oglądając teatrzyk powstańczy, wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek.

Wystawa w plenerze
Na tyłach Muru Pamięci zwiedzić można plenerową galerię zatytułowaną „Mur Sztuki”, gdzie swoje prace prezentują artyści z Polski i z zagranicy. Zebrane materiały są pomocne zarówno dla historyków, jak i badaczy Polskiego Państwa Podziemnego, a także w programach edukacyjnych i w nauczaniu. Do końca 2009 roku Archiwum przeprowadziło ponad 2400 wywiadów z uczestnikami powstania warszawskiego. Wszystkie relacje są utrwalane w wersji elektronicznej. Zapisy filmowe rozmów będą sukcesywnie udostępniane w Muzeum. Muzeum to jest ciągle żywe, są tu wyświetlane filmy z powstania jak też posłuchać można rozmów prowadzonych przez uczestników tego patriotycznego zrywu.

Przypomnienie historii Muzeum Powstania Warszawskiego, jest hołdem oddanym warszawiakom broniących własnej dumy i wolności w latach okupacyjnego terroru, a także wspomnieniem Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem tego dziejowego pomysłu.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

Foto: http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=relation&id=2582&lng=1
http://www.1944.pl/