HABEMUS PAPAM  –  MAMY PAPIEŻA!

HABEMUS PAPAM   –  MAMY PAPIEŻA!

Papież Leon XIV, urodził się jako Robert Francis Prevost, 14 września 1955 roku w Chicago, IL.

Jest peruwiańsko-amerykańskim duchownym katolickim i głową Kościoła Katolickiego. Papież Leon XIV jest suwerenem Państwa Watykańskiego od 8 maja 2025 roku. 

Od 2023 roku pełnił funkcję prefekta Dykasterii Biskupów i przewodniczył Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Wcześniej był biskupem Chiclayo w Peru od 2015 roku do 2023 roku. Funkcję Przeora Generalnego Zakonu Świętego Augustyna piastował od 2001 roku do 2013 roku. W 2015 roku kardynał Robert Prevost został naturalizowanym obywatelem Peru, co potwierdził peruwiański Krajowy Rejestr Stanu Cywilnego.

W dniu 8 maja 2025 roku kardynał  Robert Francis Prevost  został papieżem, przyjmując imię Leon XIV.

Duch Święty to sprawił …

Urodzony w Chicago, Prevost spędził tam wczesną część swojej kariery, pracując dla augustianów. Pełnił posługę w Peru od 1985 do 1986 i od 1988 do 1998 jako proboszcz parafii, urzędnik diecezjalny, nauczyciel seminaryjny i administrator. W 2023 roku został mianowany kardynałem.
W 2023 roku papież Franciszek mianował Prevosta prefektem Dykasterii Biskupów, co było znaczącą rolą, która podniosła jego profil jako potencjalnego kandydata na papieża. Od śmierci Franciszka Prevost był nazywany papabile, głównym kandydatem do wyboru na papieża podczas konklawe w 2025 roku.

Poprzedni imiennik Leona XIV – Leon XIII – wydał Encyklikę Rerum Novarum

Encyklika Rerum Novarum w bezpośrednim tłumaczeniu z łaciny oznacza „rewolucyjną zmianę” w zakresie praw i obowiązków kapitału i pracy. Papież Leon XIII wydał ten akt 15 maja 1891 r. 

Jest to forma otwartego listu do wszystkich katolickich patriarchów, prymasów, arcybiskupów i biskupów. Opisuje sytuację klasy robotniczej. Omawia relacje i wzajemne obowiązki między pracą a kapitałem, a także rządem a jego obywatelami. Niepokój autora wynika z potrzeby poprawy sytuacji, wyjścia z „nędzy tak niesprawiedliwie ciążącej na większości klasy robotniczej”. Wspiera prawa pracowników do tworzenia związków zawodowych, odrzuca zarówno socjalizm, jak i nieograniczony kapitalizm, potwierdza prawo do własności prywatnej.

Rerum novarum jest uważane za fundamentalny tekst współczesnej katolickiej nauki społecznej.

Gdyby zasady tej Encykliki wzbudziły wówczas tak wielkie zainteresowanie gremiów decyzyjnych, jak stało się to z „Kapitałem” Karola Marksa, świat mógłby uniknąć niejednej wojny, z ekonomiczną włącznie. 

Wiele pozycji w Rerum novarum uzupełniają późniejsze encykliki:

– Quadragesimo anno Piusa XI (1931), 

– Mater et magistra Jana XXIII (1961) 

– Centesimus annus Jana Pawła II (1991),

Każda z tych encyklik upamiętnia rocznicę publikacji Rerum Novarum.

Opr. BMZ

Foto: Euro News