Muzeum Regionalne w Iłży

Polish News na mazowieckim szlaku kultury

Muzeum Regionalne w Iłży, mieści się w dawnym przytułku dla ubogich. Był on powołany do istnienia w 1754 roku przez biskupa Andrzeja Załuskiego. Kiedyś budynek ten był obiektem fundowanym przez doradcę króla Władysława Jagiełły, Zbigniewa Oleśnickiego. A pochodzi on z roku 1448.

Placówka muzealna

Wspomniana placówka kulturalna, została otwarta w 1971 roku z inicjatywy grupy iłżeckich regionalistów, pod kierownictwem Adama Bednarczyka. Jest to placówka upaństwowiona, do której jako pierwsze eksponaty wystawowe, przekazano ceramikę z wzorcowni likwidowanej Spółdzielni „Chałupnik” w Iłży. Zorganizowana wówczas wystawa, stała się podwaliną pod powołania Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących.

Najpiękniejsza z wystaw Muzeum w Iłży

Najpiękniejsza z wystaw wspomnianego muzeum, nosi nazwę „Przywrócić Iłży blask”. Jest ona zaaranżowana w stylu siedemnastowiecznego baroku. Przypomina ona władających Iłżą biskupów takich jak, Jana Grota, Zbigniewa Oleśnickiego, Marcina Szyszkowskiego, Andrzeja Załuskiego oraz Kajetana Sołtyka. Piękna i bogata w wystrój wystawa barokowa, chwyta za serce każdą zwiedzającą to muzeum osobę. Kunsztowne meble tapicerowane, księgi oraz biblioteka i sekretarzyk, są niemymi świadkami minionych dni, w których nasz kraj był prawdziwą potęgą ekonomiczną Starego Kontynentu.

Redakcja Polish News, dziękuje dyrekcji muzeum za zaproszenie i możliwość wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz