Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO — Rokiem Zamenhofa.

 Fragment wystawy „Dr Zamenhof” na  Światowym Kongresie Esperanta w Seulu (Korea Pd) w lipcu 2017 z okazji 100-letniej rocznicy śmierci i Roku Zamenhofa.

CHICAGO: UNESCO ogłosiło 2017 Rokiem Zamenhofa, twórcy Jezyka Międzynarodowego  Esperanto, który zmarł 100 lat temu w Warszawie. Z tej okazji   zorganizowano na Uniwersytecie Northeastern wystawę poświęconą tej tematyce, poinformował nas Dr. Leszek Kordylewski, jeden z popularyzatorów języka Esperanto  w Wietrznym Mieście.

“Dzięki swojemu wynalazkowi Zamenhof rozsławił Polskę w czasach, gdy naszej Ojczyzny nie było na mapach. Jest więc uzany za jednego z wybitnych polskich patriotów. Wzbudzał zainteresowanie u ludzi w szerokim świecie, którzy inaczej nie poświęcili by uwagi dla polskich spraw.  Esperanto zyskiwało wtedy wielką popularność. Niestety dwie wojny światowe i inne polityczne zawieruchy ostudziły zapał idealistycznych entuzjastów”, mówi Kodrylewski..

Według naszego rozmówcy wzrasta obecnie zainteresowanie Esperantem dzięki szerszemu dostępowi do informacji na ten temat poprzez internet.  Obecnie zasięg Esperanta nie organicza się jedynie do XIX wiecznej Europy, gdyż esperantysci rozsiani są obecnie po wszystkich kontynentach. Oprócz wymiany osobistej, na szeroką skalę posługują się także internetem.

 W Chicago działa Society of Esperanto, które skupia wielojęzycznych imigrantów, niejednokrotnie borykających się z opanowaniem trudnego języka angielskiego. Prezesem tego Koła jest Leszek Kordylewski.

„Sztucznie utworzony, logiczny język Esperanto daje komfort łatwego porozumiewania się. Użytkownicy Esperanta to ludzie, którzy są otwarci na inność etniczną i na ułatwianie wzajemnych kontaktów, na przełamywanie barier obcości. Co roku w grudniu celebrują rocznicę urodzin Dra Zamenhofa”, przekonuje Leszek Kordylewski, posługujący się tym jezykiem od kilkudziesięciu lat.

Z okazji ogłoszonego przez UNESCO Roku Zamenhofa, na Northweastern Illinois University w Chicago można obejrzeć wystawę przedstawiającą historię Esperanta i postać Dra Zamenhofa. Ta wędrująca wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z okazji 100-lecia śmierci Zamenhofa.

Po raz pierwszy pokazana była w bieżącym roku uczestnikom Światowego Kongresu Esperanta w Seulu, stolicy Korei Południowej.

Wystawa na NEIU, sponsorowana przez Konsulat RP w Chicago, czynna będzie do stycznia 2018 w bibliotece uniwersyteckiej Ronald Williams Library, 5200 N. St Louis Ave. Wstęp wolny.

Opr. AM.