Panowie i panie w kolejce nie stójcie.
Nałuskojcie bobu, z kapustą gotujcie.
Na Gronkowie baby hrubych chłopów majom,
ej, bo cały rocek kapustę jodajom,
Podstawowym produktem, z którego przygotowywano na Podhalu posiłki była i jest dla kapusta W każdym domu kiszono kilka beczek, bogatsi gospodarze sposobili na zimę i dwadzieścia stulitrowych. Kiszenie kapusty było obrzędem.
Z kapusty przygotowuje się wiele potraw. Dawniej górale jedli je kilka razy dziennie. Wykorzystywano także płyn który znajdował się w beczce, tak zwaną kwaśnicę. Kwaśnica podawana była w różnych postaciach. Jeśli kapusta byta bardzo kwaśna, zagotowywano ją, odlewano płyn i ten także nazywano kwaśnicą.
O obrzędach i kiszeniu kapusty napiszemy poźniej, a teraz spieszymy z przepisami na rozgrzewkę…, jutro czeka nas kolejny mroźny dzień.
My, cepry (z pełnym szacunkiem dla górali) też lubimy kapustę więc zaczynamy gotowanie kwaśnicy wedle przepisów góralskich. Duża dawka witaminy “C”. Jeśli to nie pomoże przy przemarznięciach, proponuję po zjedzeniu kwaśnicy -Herbatkę po Góralsku…
Foto: kuchennearomaty.blogspot.com
Kwaśnica na wędzonych żeberkach
Składniki: kwaśnica, wędzone żeberka, czosnek, liście laurowe, sól, pieprz, ziemniaki.
Kiszoną kapustę ugotować w większej ilości wody. Wodę odlać. Osobno ugotować żeberka wędzone, dodając czosnek, liście laurowe i cebulę. Wywar połączyć z kwaśnicą. Podawać z ugotowanymi w całości ziemniakami.
Ta kwaśnica ,kwaśno,
zę bardzo mnie trzęsie.
Choćby mnie pytały,
nie bedem ik zięciem.
Kwaśnica z baraniną
Składniki: baranina, kwaśnica, kapusta kiszona, ziemniaki
Baraninę sparzyć i odlać wodę. Poćwiartować i zalać kwaśnicą rozcieńczoną z niewielką ilością wody. Dodać kapustę. Osobno ugotować ziemniaki w niewielkiej ilości wody. Pozostałą z gotowania ziemniaków wodę wlać do kwaśnicy.
Ziemniaki wyłożyć na miskę i zalać kwaśnicą.
Kwaśnica na gęsinie
Składniki: gęsie mięso, kwaśnica, czosnek, przyprawy.
Gęsie mięso ugotować w małej ilości wody, dodać kwaśnicę i zagotować. Przyprawić solą i pieprzem, a także utartym czosnkiem i liśćmi laurowymi. Podawać z ziemniakami.
Jutro, dalsza część przepisów góralskich na mroźne wieczorne obiadki..
Opr. KT