Najdroższe przedsiębiorstwa świata

bogactwo

 

bogactwo Wartość giełdowa największych to setki miliardów dolarów, najbardziej wartościowe z nich pochodzą z USA i Chin – donosi niemiecki Handelsblatt. Rządzą przedsiębiorstwa informatyczne i petrochemiczne. Te drugie przede wszystkim z powodu wysokich cen ropy naftowej i gazu.

1. EXXON MOBIL

Podobnie jak w zeszłym roku, najdroższym przedsiębiorstwem na świecie jest koncern petrochemiczny Exxon Mobil. Jego wartość giełdowa to 279 mld euro – czyli o 53 mld euro więcej niż w roku ubiegłym. Jego początki sięgają jeszcze roku 1880 i firmy założonej przez Johna D. Rockefellera – Standard Oil Trust. Prezesem Exxon Mobil jest obecnie Rex W. Tillerson.

 

2. PETROCHINA

To największe chińskie przedsiębiorstwo z branży petrochemicznej. Na giełdzie zadebiutowało trzy lata temu, a jego kapitalizacja wyniosła 248 mld dolarów, co dało mu pozycję najdroższego przedsiębiorstwa świata. Jednak po spadku notowań akcji koncern już w 2009 roku musiał pożegnać się z pierwszym miejscem w rankingu. W ciągu ostatniego roku jego wartość giełdowa spadła jeszcze bardziej i wynosi już tylko 233 mld euro, o 13 miliardów mniej niż przed rokiem. Spadek spowodowany był wzrostem kosztów wydobycia i wzrostem cen surowca, co przełożyło się na gorsze wyniki finansowe firmy. Prezesem spółki jest obecnie Jiang Jiemin.

 

3. APPLE

Na wyniki finansowe Apple w ostatnim roku wpływ miało głównie wprowadzenie na rynek iPada. Jest on dla koncernu, podobnie jak iPhone, bardzo zyskownym interesem i krokiem milowym, wyprzedzającym konkurencję, która obecnie stara się tylko dogonić Apple, a nie zagraża jej nowymi produktami. Liczby mówią same za siebie: Koncern osiąga obecnie marżę netto rzędu 20 procent. Sukcesami może się pochwalić także na giełdzie – za jedną akcję Apple trzeba dziś zapłacić 250 dolarów, czyli 100 dolarów więcej niż na początku roku 2010. Odpowiednio wzrosła także wartość giełdowa Apple, ze 132 do 226 mld euro.

 

4. BHP Billiton

 

W ciągu minionych miesięcy ceny ropy poszły znacznie w górę, a za nimi także kurs akcji BHP Billiton oraz wartość giełdowa. Akcje koncernu są teraz warte 184 mld euro. To największa firma wydobywcza na świecie. Powstała w 2001 roku dzięki fuzji australijskiej Broken Hill Proprietary Company z brytyjską Billiton. To tzw. dual-listed company, która zarejestrowana jest zarówno w Wlk. Brytanii, jak i Australii. Wydobywa żelazo, diamenty, węgiel, mangan, złoto, ropę naftową, aluminium, miedź, nikiel, uran i srebro. Funkcję prezesa pełni obecnie Marius Kloppers.

 

5. MICROSOFT

 

Koncern stworzony przez Billa Gatesa wart jest na giełdzie 183 mld euro. Jeszcze przed rokiem wart był sześć miliardów więcej, jednak notowania Microsoft odnotowały wyraźny spadek, ponieważ produktowo, koncern nie radzi sobie z rynkową inwazją Apple. Ponadto na pozycję spółki negatywnie wpływają toczące się podstępowania antymonopolowe. Spółka została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Obecnym szefem firmy, po wycofaniu się Gatesa który oddał się działalności charytatywnej, jest Steve Ballmer.

 

 Źródło: http://platine.pl/