Nasz Senator Prezydentem (elektem) USA

Barack Obama

Barack ObamaObama uzyskał 338 głosów elektorskich, podczas gdy jego konkurent – 136.Demokraci odnieśli zdecydowaną  przewagę zarówno w Senacie jak i w Izbie Reprezentantów.

Dla nas Polaków mieszkających w Chicago Obama jest „naszym senatorem”. On bowiem reprezentuje nas w amerykańskim Senacie, bez względu na to, jaką ktoś posiada przynależność partyjną. Przez ponad 20 lat Obama pracował w jednym z najbardziej niebezpiecznych rejonów Chicago, gdzie wskaźnik przestępczości jest bardzo wysoki, pomagając ludziom, którzy stracili pracę.

Od kilku lat mam możliwość obserwować Obamę z bliska. Robiłem z nim wywiady w czasie, gdy obiegał się o funkcję senatora federalnego. Już wtedy wiedzieliśmy, że to dopiero jego początek politycznej kariery. 4 listopada nasze wieloletnie oczekiwania się potwierdziły.

Autor w trakcie wywiadu z Sen. Barackiem Obamą na „Taste of Polonia”
Autor w trakcie wywiadu z Sen. Barackiem Obamą na „Taste of Polonia”

Obama uczestniczył wielokrotnie w wydarzeniach polonijnych takich jak Taste of Polonia, obchody Dnia Pułaskiego.  Uzyskałem w przyszłosci jego poparcie (endorsement dla stanowego senatroa Dana Kotowskiego), który także wygrał w obecnych wyborach.

Gdy uczestniczyłem w inauguracyjnym wiecu wyborczym Senatora Obamy na Uniwersytecie Illinois kilkanaście miesięcy temu, gdy rozpoczynał pochód do fotela prezydenckiego w Białym Domu, był tam również Senator Rochard Durbin. On również wygrał wybory w Illinois i będzie drugim co do ważności Senatorem w Senacie USA. 

Autor na spotkaniu inaugurującym kampanię prezydencką Sen. Baracka Obamy na Uniwersytecie Illinois. Autor stoi obok Sen. Richarda Durbina i Alexiego Giannouliasa, Skarbnika Illinois
Autor na spotkaniu inaugurującym kampanię prezydencką Sen. Baracka Obamy na Uniwersytecie Illinois. Autor stoi obok Sen. Richarda Durbina i Alexiego Giannouliasa, Skarbnika Illinois
Gdziekolwiek Obama występuje potrafi mobilizować słuchaczy do myślenia o lepszym jutrze. Tak było również w czasie jego zwycięskiego przemówienia 4 lipca. Z wielkim szacunkiem wypowiadał się o Senatorze McCain i obiecał dalszą współpracę z nim dla dobra Ameryki.

Podkreślę to, co napisałem w swoim artykule z sierpnia b.r., że jest rzeczą fenomenalną, że Obama, który jeszcze kilka lat temu spłacał dług za swoje studia, dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w USA i w skali światowej. Potrafił zmonilizować wyborców do udziału w wyborach, do zebrania ponad $ 500 milionów dolarów na jego kampanię wyborczą. Patrząc z perspektywy kilku lat, sądzę, że jest to początek wielkiej kariery politycznej. Wyzwania stojące przed nim i Sen. J. Bidenem, wicepreyzdentem elektem są ogromne i czeka ich wiele pracy już od jutra.

Kolejnym wyzwaniem Sen. Baracka Obamy będzie zmontowanie gabinetu politycznego. Kilku kandydatow z Chicago może pojawić się w jego nowym gabinecie.

@ Andrzej Mikołajczyk