Never forget your dreams/Nie zapomnij nigdy o swoich marzeniach

Legendarny wódz  indiański imieniem Crazy Horse (Szalony Koń), jest uosobieniem najlepszych cech amerykańskich Indian: odwagi, sprawności, umiłowania wolności. Wraz z Siedzącym Bykiem dowodzili zwycięską walką północnoamerykańskich Indian z kawalerią Stanów Zjednoczonych pod dowództwem ppłk. George,a A. Custera w bitwie nad Little Bighorne 25 czerwca 1876 roku. Crazy Horse urodził się w miejscowości Rapid Creek w górach Black Hills w Południowej Dakocie w 1842 roku. Został zamordowany w 1877 roku w wieku zaledwie 35 lat.

Opromieniony sławą zdobywcy pierwszej nagrody na światowej wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku za rzeźbę „Paderewski – studium nieśmiertelności”, Ziółkowski okazał się darem opatrzności dla Indian z plemienia Dakota, skąd wodzowie kilku szczepów zlecili mu do wykonania rzeźbę ich legendarnego wodza w ofiarowanej mu górze. W miarę upływu czasu Crazy Horse stał się symbolem wszystkich amerykańskich plemion indiańskich – rodzimych mieszkańców Ameryki, którzy na podobieństwo białych także mają swoich herosów.

Korczak Ziółkowski rozpoczął pracę nad rzeźbą w 1948 roku. 50 lat później, 3 czerwca 1998 roku, już po śmierci rzeźbiarza (zm. w 1982r.) odbyło się uroczyste odsłonięcie głowy indiańskiego wodza Crazy Horse (Szalonego Konia) mającej 9 pięter wysokości. Cały projekt przewiduje ukazanie sylwetki wodza na koniu. Szczegóły zostały opisane w trzytomowych planach projektu. Obecnie trwają prace nad dłonią jeźdźca i 22 piętrową głową konia.

Dzisiaj w projekcie wykorzystywana jest nowoczesna technologia do wymierzenia kolejnych fragmentów góry do odstrzeliwania. Potem odbywa się precyzyjne wiercenie otworów w górze, odstrzeliwanie kamiennych części a potem odsuwanie tysięcy ton kamieni ze  zbocza.  Projekt wymaga kolejnych kilkudziesięciu lat pracy kolejnych zespołów ludzi. Teraz nad dokończeniem życiowego dzieła Korczaka Ziołkowskiego, pracuje wciąż jego rodzina: 86. Letnia zona Ruth i siedmioro jego dzieci, które – jak sam określił – miały mu pomóc w ukończeniu dzieła.

Głowa Szalonego Konia/Crazy Horse jest większa niż wyrzeźbione w granicie góry Rushmore głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: G. Washingtona, T. Jeffersona, Teodora Roosevelta i Abrahama Lincolna.  Jest ona jedną z największych atrakcji stanu obok Mount Rushmore,

 

Monumentalna rzeźba Crazy Horse znajdująca się w Południowej Dakocie jest odwiedzana rocznie przez półtora miliona turystów. Jest jedną z największych atrakcji stanu obok Mount Rushmore. W 1999 roku odwiedził to miejsce Bill Clinton, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych. Senator Tom Daschle, były znany przywódca partii demokratycznej w amerykańskim Senacie był bliskim przyjacielem rodziny Ziołkowskich.

Interesującym jest fakt, że nazwisko Korczaka Ziółkowskiego można odnaleźć na liście wykonawców głów czterech prezydentów. Porzucił ten rządowy projekt po kłótni z synem głównego projektanta. Dopiero kilka lat później rozpoczął swoje wiekopomne dzieło.

Wśród wielu atrakcji jakie można zobaczyć w obrębie kamiennego monumentu Crazy Horse są muzea indiańskie, sklepiki, gdzie można przyjrzeć się pracy artystów i nabyć ich produkty. Dalszym zamysłem autora projektu było założenie uniwersytetu indiańskiego.

Warto wiedzieć, że autor monumentu zdecydował się na rezygnację z funduszy federalnych na rzecz utworzenia niedochodowej fundacji edukacyjno-kulturalno-humanitarnej, wspieranej przez prywatne fundusze i z opłat turystów. Nie życzył sobie, aby jego spadkobiercy kiedykolwiek w przyszłości uzależniali projekt od funduszy rządowych. Projekt Crazy Horse wymaga kolejnych kilkudziesięciu lat pracy wielu ludzi. Jest realizowany z żelazną konsekwencją przez rodzinę Korczaków Ziółkowskich.

Korczak Ziołkowski urodził się w w polskiej rodzinie w Bostonie 6 września 1908 r. zm. 20 października 1982 r. w Crazy Horse w Dakocie Południowej . Został osierocony mając rok. Wychowywał się w domach dziecka i w rodzinach zastępczych. Był kompletnym samoukiem. Nie brał żadnych formalnych lekcji w dziedzinie sztuki, rzeźby, architektury czy inżynierii.

Gdy wyjeżdżaliśmy autobusem spod zbocza góry w której wykuty jest Szalony Koń, przewodnik pokazał napis na tablicy, który był mottem życiowym Korczaka Ziółkowskiego:

NEVER FORGET YOUR DREAMS/NIE ZAPOMNIJ NIGDY O SWOICH MARZENIACH – Korczak-Ziółkowski.
Warto je zapamiętać i realizować.
@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk,
Zdjecia:  widoki kamiennej rzeźby Crazy Horse (Szalony Koń) wykutej w górze w Południowej Dakocie
Model rzeźby zrobiony przez Korczaka Ziółkowksiego znajduje się w obszarze muzealniczo-turystycznym

Wiecej informacji:
http://crazyhorsememorial.org/