Nobliści w Oblęgorku

 

Muzeum w Oblęgorku, poświęcone jest życiu Henryka Sienkiewicza. Powołane ono zostało do istnienia, w dniu 26 października 1958 roku. Było ono jak nietrudno się domyśleć, inicjatywą dzieci pisarza, córki Jadwigi oraz syna Henryka Józefa. W dniu 1 stycznia 1976 roku, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa poświęcona polski noblistom

W muzeum w Oblęgorku, stworzono cenną wystawę poświęconą polskim noblistom, którzy otrzymali tę wyjątkową nagrodę z zakresu literatury. Na wystawie można zobaczyć szereg eksponatów związanych z Henrykiem Sienkiewiczem, Władysławem Reymontem, Czesławem Miłoszem oraz Wisławą Szymborską. Wystawa ta, powstała m.in. dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz spadkobiercami Czesława Miłosza. Literacka Nagroda Nobla po raz pierwszy została przyznana w 1901 roku, a otrzymał ją wówczas francuski poeta Sully Prudhomme. Wyróżniony w ten sposób w 1905 roku, Henryk Sienkiewicz był szóstym laureatem w tej dziedzinie. Otrzymał ją, jak napisano w uzasadnieniu, za ….„wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”…..


Autor „Chłopów”

Kolejnym polskim noblistą w dziedzinie literatury był Władysław Reymont, który otrzymał nagrodę w 1924 roku, za powieść „Chłopi”. Na kolejne takie wyróżnienie Polacy musieli czekać kilka dekad. W 1980 roku, trzecim polskim laureatem Literackiej Nagrody Nobla został Czesław Miłosz. Zaś 16 lat później, akademia uhonorowała w ten sposób Wisławę Szymborską.

 

 

Wystawę „Ambasadorzy Słowa”, poświęconą naszym noblistom, będzie można oglądać w Oblęgorku do końca wakacji. Zatem redakcja Polish News, dziękuje za zaproszenie na tak wyjątkową okazję.
Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]