Z nastaniem Nowego Roku, w Polsce od lat obowiązywał zwyczaj częstowania się tłustymi szczodrokami. Jest to nic innego jak gotowane pierogi, których nadzienie stanowi smażona marchewka i seler. Takimi pierogami, częstowano się wzajemnie w dawnej Polsce, życząc sobie szczęścia i zdrowia w Nowym Roku.
W ostatnich latach przepis na szczodroki uległ metamorfozie. Coraz częściej rogaliki wypiekane są z różnymi nadzieniami, np. z marmoladą, dżemem bądź z kapusta. Wynika to zmieniających się upodobań oraz smaków konsumentów, a także z ilości dostępnych produktów na rynku.
Towarzystwo Literackie z Gdyni, również przyrządziło staropolskie szczodroki, którymi częstowano przypadkowych przechodniów. Nie zabrakło także tych pyszności dla dziennikarza portalu Polish News, któremu dla całej redakcji składano noworoczne życzenia.
Z polską muzyką
Dawno temu delektując się szczodrokami, należało słuchać polskiej muzyki, w której prym wiodły znane pastorałki i kolędy. Dzisiaj także, możemy posłuchać podobnych utworów, które na ulicach Gdańska wykonywał zespół Cztery i Pół. Kiedyś polska muzyka, zagrzewała naszych patriotów do walki zbrojnej przeciwko naszym zaborcom. Dzisiaj są one podstawą naszych wspomnień, które tworzą solidny korzeń naszej kultury.
Szczodroki dla Polonii
– Jestem przewodniczącą koła gospodyń miejskich Pomorzanki w Gdyni. Nasmażyłyśmy wspólnie z koleżankami dużo staropolskich szczodroków, których receptura sięga dziewiętnastego stulecia. Delektując się nimi, życzymy dla naszej Polonii w Chicago, szczęśliwego Nowego Roku.
Smaczny sterniczek
W regionie Lublina, obowiązuje po dziś dzień zwyczaj częstowania się smacznym sernikiem z bakaliami. Niekiedy w kawałki sterniczka, zapieczone były osobiste życzenia dla wybranej osoby, której w ten sposób wyznawano ukryty afekt. Na spotkaniach noworocznych, podaje się także makowe gościńce, które niegdyś spożywano przy lampce gorącego wina.
Noworoczne śpiewy
W dawnej Polsce, rodacy zbierali się przy ważniejszych punktach miasta i śpiewali nostalgiczne piosenki, w których zawarte były życzenia szczęścia, zdrowia i Bożej obfitości, w której upatrywano przywrócenia naszej narodowej wolności. Dzisiaj śpiewy noworocznych pieśni, wyglądają bardzo podobnie.
Ewa Michałowska – Walkiewicz