O Wielkanocy, sile dobra i nie tylko…

Wielkanoc

Takie sielankowe polskie krajobrazy będziemy mogli podziwiać w dokumencie „Wielki Tydzień w polskich klasztorach”. Jednak malownicza przyroda będzie stanowić jedynie barwne tło do niezwykłych opowieści ojców i braci o ich monastycznym życiu.

Wielkanoc Wielkanoc to czas głębokiej refleksji, ale też symbol triumfu życia nad śmiercią. Zobaczmy jak okres Wielkiego Tygodnia przeżywają mieszkańcy klasztorów. Każdy indywidualnie, ale zawsze razem, we wspólnocie. Mówiąc słowami jednego z Franciszkanów – My naprawdę tym żyjemy!

– Serdecznie zapraszamy na nietypową opowieść o współczesnych Świętych

 17 kwietnia o godzinie 16.30 (CET), 14.15 (CDT) i 15.15 (EDT) na antenie itvn.
Akcja filmu dzieje się w okresie Wielkiego Tygodnia, który według chrześcijańskiej tradycji poprzedza niedzielę Wielkanocną. W kolejne dni przenosimy się do różnych polskich klasztorów i poznajemy zwyczaje oraz obrządki związane z przygotowaniami do tego szczególnego Święta. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i odkrywa przed nami ludzi, dla których pomoc potrzebującym jest istotą życia. Ich twarze, gesty, słowa spowija poświata dobra, pokoju i wewnętrznej harmonii. Jednocześnie są entuzjastyczni, nowocześni i tak bardzo niebanalni… Na pytanie dziennikarki jednej z katolickich gazet – Jakie są ojca środki duszpasterskie? – Tytus Piłat szczerze odpowiada – Pan Jezus i heavy metal – czy coś więcej trzeba dodawać…

Wielki Zakonnicy posiadają niespotykany dar, tak rzadki w naszych czasach – dystans do codziennych problemów i otaczającej nas rzeczywistości. Umieją śmiać się z siebie, jednocześnie sprawiając, że my śmiejemy się razem z nimi. Stajemy się pełni wiary – tak bardzo potrzebnej nam w okresie Wielkanocnym.

 Zapraszamy wszystkich na wyjątkową wędrówkę po polskich klasztorach, która sprawi, że ten świąteczny czas przeżyjemy intensywniej duchowo i docenimy piękno życia.
Tekst: Magda Stanek, itvn