W uroczystości wzięlo udział ponad 200 zaproszonych gości: przedstawicieli organizacji polonijnych działających na obszerze kilku stanów Środkowego Zachodu USA, weteranów, nauczycieli, działaczy polonijnych i przedstawicieli duchowieństwa polonijnego, w tym Andrzej Wypych , biskup pomocniczy archidiecezji chciagowskiej.
O obchodach polskiego narodowego święta nie zapomnieli także lokalni amerykańscy politycy.
Przemówienie z okazji Święta Niepodległości Polski wygłosiła Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago. Pani Konsul pełni swoją funkcję konsularną od września b.r. Były to dla niej i dla jej męża pierwsze obchody Święta Niepodległości celebrowane z Polonią w Chicago. Jest ona pod wielkim wrażeniem bogactwa dokumentów zachowanych w Muzeum Polskim w Ameryce.
Podczas swojego wystąpienia, Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska przypomniała zgromadzonym, że 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów i opresji ze strony trzech wrogich wówczas mocarstw: austriackiego, pruskiego i rosyjskiego. Podkreśliła również, że obecna Polska to kraj utrzymujący bardzo dobre stosunki ze sąsiadami, a także kraj udanych przemian gospodarczo-ustrojowych i wzór dla wielu państw o podobnej historii.
Ważną postacia w odzyskaniu niepodległości Polski był Jan Ignacy Paderewski, artysta, mąż stanu, który przekonał Prezydenta USA – Neala Wilsona i amerykańskie elity polityczne o potrzebie przywrócenia niepodległości. Paderewski był wyrazicielem głebokiego pragniena Polonii amerykańskiej, która wspierała te dążenia na wiele sposobów. W miejscu gdzie znajduje się Muzeum Polskie rekrutowani byli żołnierze do armii Hallera, którzy potem byli kierowani an szkolenie wojskowe.
W Muzeum Polskim w Ameryce znajduje się pióro którym Jan Ignacy Paderewski reprezentujący Polskę podpisywał na paryskiej konferencji pokojowej Traktat Wersalski.
Biskup Andrzej Wypych w krótkim przemównieniu nazwał Muzeum „sanktuarium polskości”. Podkreślił, że Bóg jest dawcą fundamentalnego prawa jaką jest wolność.
Z okazji Święta Niepodległości Polski za zasługi dla kraju odznaczono polonijnych działaczy, budowniczych Pomnika Katyńskiego.
Krzyżem Kawalerski Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni:
Joseph Drobot, Prezes Uni Polsko-Ryzmsko Katolickiej w USA za jego działalność na rzecz promowania polskości w USA. Unia Polsko-ryzmskoKatolicka jest właścicielem budynku, w którym znajduje się Muzeum Polskie w Ameryce.
Adam Lizakowski – polonijny poeta. Autor 12 tomików poezji. Jego poezja została przetlumaczona na kilka innych języków.
Maria Kaproń – nauczycielka, autor ponad 100 publikacji
Cynthia Mitchel.
Wyróżnienia przyznano także osobom zangażowanym w budowę Pomnika Katyńskiego w Chicago, które nie były obecne na akademii.
Podziękowanie w imieniu odznaczonych osób wygłosił Joseph Drobot. Był wzruszony odznaczeniem, dziekował w imieniu własnym, pracowników Uni Polsko-Rzymsko-Katolickiej i pracowników Muzeum Polskiego. Podkreślił bardzo mocno, ze to odznaczenie jest możliwe dzięki wielu poprzednim generacjom Polaków, którzy pielęgnowali polskość.
Konsulat RP zorganizował w minionym tygodniu także uroczystość z okazji obchodów Święta Niepodległości dla korpusu dyplomatycznego w Chicago. W „Wietrzym Mieście” znajduje się ponad 70 zagranicznych placówek dyplomatycznych, działających na obszarze Środkowego Zachodu.
W poniedziałek obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Weteranów. Z tej to okazji podkreślono wkład weteranów w walce o niepodległość Polski i Ameryki.
W czasie uroczystości w Muzeum Polskim miał miejsce recital fortepianowy w wykonaniu
Krystiana Tkaczewskiego. W programie muzycznym znalazły się min. utwory Fryderyka Chopina – 4 mazurki,Andante Spianato i Grande Polonaise Brilliante. Artysta został nagrodzony kilkakrotnymi owacjami.
Krystian Tkaczewski urodzil sie w Tarnowie. Jego kariera muzyczna obejmuje edukacje muzyczną w Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, a obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Hartford, w stanie Connecticut. Artysta występował w dwudziestu trzech krajach, na pięciu kontynentach.
Proklamacje z okazji Narodowego Święta Niepodległości wydały biura Gubernatora Stanu Illinois Pata Quinna, Burmistrza Chicago Rahma Emanuela oraz Prokurator Generalnej Lisy Madigan. Specjalne oświadczenie z okazji polskiego Narodowego Święta Niepodległości wydał Skarbnik Stanu Illinois Dan Rutherford.
Przez cały weekend w Chicago odbywało się wiele innych patriotycznych uroczystości przygotowane przez organizacje polonijne. W polonijnych kościołach były odprawione msze w intencji Ojczyzny.
@ Tekst Andrzej Mikołajczyk
Foto: Teresa B. Buckner
Foto1: Przemówienie z okazji Święta Niepodległości Polski wygłosiła Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago. Uroczystą akademie prowadził Konsul Robert Rusiecki (z prawej).
Fotor2: Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago w otoczeniu osób odznaczonych z okazji Święta Niepodległości
Foto3: Ułani Kościuszkowscy wzbogacają swoją obecnością i strojami wiele uroczystości polonijnych. W tym roku Ułani obchodzą 15. lecie wznowionej działalności organizacyjnej. Tradycje tej organziacji mają ponad stuletni rodowód.