Zagraniczne świadczenie jest przesyłane przez tamtejszy organ rentowy za pośrednictwem banku zagranicznego do banku znajdującego się Polsce. A ten wypłaca świadczenie. Jednak, co zaskakuje wielu uprawnionych, jest ono zmniejszone o kwotę składki zdrowotnej. Taka praktyka jest zgodna z polskim prawem.
W myśl bowiem art. 66 ust. 1 pkt 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) osoby pobierające emeryturę lub rentę podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
– Taką osobą jest między innymi ta, która otrzymuje emeryturę lub rentę z zagranicy – mówi Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS.
Z treści art. 85 ust. 9 tej ustawy wynika, że bank wypłacający któreś w wymienionych świadczeń musi obliczyć i pobrać składkę zdrowotną z kwoty emerytury lub renty. Następnie przesyła ją do ZUS, a ten dalej do NFZ.
Bank potrąca składkę od zagranicznego świadczenia niezależnie od tego, czy osoba je pobierająca otrzymuje jeszcze dodatkowo polską emeryturę, jaka jej się należy na podstawie okresów zatrudnienia w kraju. („Dziennik Gazeta Prawna”)
Source: www.esculap.pl