Polscy „Cichociemni”

Polscy „Cichociemni”

W trakcie prac sztabowych

Pod koniec miesiąca czerwca, w naszym kraju obchodzimy„Dni Pamięci Polskich Cichociemnych”. Wybrano dlatego ten termin, gdyż wtedy ruszyły tak zwaną „pełną parą” przygotowania do wybuchu zbrojnego powstania w Warszawie, kiedy na ziemiach polskich toczyła się wojna rozpętana w roku 1939. Idea zaistnienia „Cichociemnych”, powstała w trakcie prac sztabowych nad koncepcją konieczności wsparcia powstania powszechnego, które musi wybuchnąć w okupowanej Polsce. Ich zadaniem, miało być przygotowanie Armii Krajowej właśnie do zwycięskiego powstania.

Kim byli „Cichociemni”

„Cichociemni”, to po prostu żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy byli sukcesywnie szkoleni od 1940 roku w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Byli oni jak nie trudno się domyśleć, przeznaczeni do służby w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Po zaprzysiężeniu AK, byli oni desantowani na teren okupowanej Polski. Do grupy cichociemnych zalicza się także i tych, którzy nie stanęli na ojczystej ziemi, ponieważ zginęli oni w czasie lotu, czy też podczas wykonywania skoku.

Od lewej: kpt. cc Jan Górski ps. Chomik oraz kpt. cc Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz – współtwórcy cichociemnych/pl.wikipedia.org

Skąd się wzięła nazwa „Cichociemni”

Pierwszy raz użyto tej nazwy w 1941 roku, w szkockich stacjach szkoleniowych dla przyszłych „zrzutków”. Początkowo określała nazwa ta sposób, w jaki żołnierze „znikali” z oddziałów PSZ, idąc do przyszłej, nieznanej im służby. Wszytko odbywało się w tajemnicy no i oczywiście po cichu.

Opracowanie Górskiego

W dniu 30 grudnia 1939 roku, kapitan Jan Górski posługujący się pseudonimem „Chomik”, opracował we Francji specjalny raport noszący tytuł… „Użycie lotnictwa dla łączności i transportów wojskowych drogą powietrzną do Kraju oraz dla wsparcia powstania. Stworzenie jednostek wojsk powietrznych”... Ponowił go w dniu 21 stycznia 1940 roku, proponując militarne wsparcie ewentualnego powstania poprzez regularny desant oddziałów wojsk polskich tworzonych we Francji.

Zaakceptowany pomysł

Do tego pomyslu, zgłosilo swoją gotowość16 oficerów właśnie w czerwcu 1940 roku, absolwentów Wyższej Szkoły Wojennej. W tym czasie łączność z krajem, była możliwa jedynie przez kurierów podróżujących z fałszywymi dokumentami przez tereny okupowane, przez tak zwane zwyczajowo „zielone granice”.

20 sierpnia 1942 roku gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych STS 43 Audley End dekoruje krzyżem VM por. „Kawę”, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji (od lewej): kpt. dypl. Wincenty Ściegienny „Las”, kpt. Bolesław Kontrym „Żmudzin”, por. Tadeusz Gaworski „Lawina” i por. Franciszek Rybka „Kula”//pl.wikipedia.org

Rozkaz Naczelnego Wodza

W dniu 28 listopada 1939 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski, wydał specjalny rozkaz Dowódcy Lotnictwa generałowi Józefowi Zającowi, aby ten nawiązał łączność z okupowaną Rzeczpospolitą. W przeciągu kilku miesięcy, do Naczelnego Wodza, generał Zając odpisał…lotnictwo nie dysponuje odpowiednimi maszynami, dlatego też powyższe przedsięwzięcie jest niezmiernie trudne

Kolejny rok

W następnym roku, w biurze gen. Kazimierza Sosnkowskiego, kontynuowano prace nad planami lotniczego wsparcia dla ewentualnego powstania powszechnego, wywołanego w okupowanym kraju. Pamiętać należy, iż przed wybuchem wojny w roku 1937 zorganizowano tam pierwszy wojskowy kurs spadochronowy, który miał wydźwięk raczej sportowy. W roku 1938 podczas manewrów zorganizowanych na Wołyniu, dla próby zrzucono tam pierwszy dywersyjny kilkuosobowy oddział spadochronowy.

WOS

W maju 1939 roku, powołano do istnienia Wojskowy Ośrodek Spadochronowy w Bydgoszczy, tam w celach pokazowych użyto grupy dywersyjnej zrzuconej na spadochronach w okolicy Mińska Mazowieckiego. W dniu 29 czerwca 1940 roku, w Sztabie Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, utworzono „Specjalny Oddział Szósty”. Oddziałowi temu, podlegała cała wojskowa łączność z okupowaną Polską, w tym organizowanie zrzutów sprzętu wojskowego i pieniędzy.

W specjalnym referacie

W sierpniu 1940 kapitan Kalenkiewicz stworzył specjalny referat, proponując przekształcenie Wojska Polskiego w Anglii w Polski Korpus Desantowy i Lotnictwo Wsparcia Powstania. Pod koniec sierpnia szef Sztabu Naczelnego Wodza, polecił Kalenkiewiczowi przygotowanie założeń komórki sztabowej, zajmującej się sprawami wojsk spadochronowych.

Na porannej kawie

W dniu 20 września 1940 generał Władysław Sikorski zaprosił kpt. Kalenkiewicza na poranną kawę i zaraz po niej wydał on specjalny rozkaz pod kryptonimem L.408/II w sprawie przygotowania Polskich Sił Zbrojnych, do przerzucania wsparcia i osłonypowstania” w Polsce. Rozkazał on także zawiązanie pierwszej polskiej jednostki spadochronowej, pod nazwą 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, którą dowodził generał Stanisław Sosabowski. Miała ona wesprzeć powstanie warszawskie, ale jak nie trudno się domyśleć…..Anglicy na to nie pozwolili.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz