Korzystają już z niego jednostki podległe gminie, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego Internet wszystkim mieszkańcom Ożarowic. Dostawcą technologii jest Huawei.
Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dzięki poprawie infrastruktury internetowej gmina Ożarowice, na terenie której znajduje się siedziba portu lotniczego Katowice-Pyrzowice, chce przyciągać inwestorów i turystów.
– Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30 proc. mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina zainwestować w rozbudowę naszej sieci – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.
Dzięki inwestycji dofinansowanej przez Unię Europejską poprawiła się prędkość i jakość dostępu do internetu w gminie. Do tej pory większość mieszkańców korzystała ze znacznie wolniejszej technologii radiowej. Grzegorz Czapla ma nadzieję, że dzięki wdrożeniu LTE mieszkańcy chętniej będą wykorzystywać internet również w kontaktach z urzędami.
Jednocześnie zapowiada, że na dostępie LTE zyskają nie tylko mieszkańcy gminy, ale także inwestorzy.
– Oznacza to, że przed gminą otworzyły się nowe możliwości w zakresie turystyki, a także wprowadzenia nowej jakości zarządzania gminą, monitoringu wizyjnego, kiosków internetowych czy hot spotów. To wszystko i jeszcze wiele innych rzeczy jest możliwe za sprawą szerokopasmowego Internetu – dodaje Sylwester Chojnacki z Huawei Polska.
Pierwszy taki projekt na świecie
Dostawcą technologii dla śląskiej gminy jest firma Huawei. Sylwester Chojnacki, podkreśla, że wdrożenie LTE w Ożarowicach to projekt unikalny na skalę światową, bo po raz pierwszy rozwiązanie LTE dedykowane jest odbiorcy publicznemu.
– Jest to pierwszy projekt LTE na świecie w tak wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mieszkańcy Ożarowic mogą dzisiaj cieszyć się najnowszą technologią LTE, która służy jako ostatnia mila dostępu dla użytkowników końcowych, czyli mieszkańców gminy – dodaje Sylwester Chojnacki. – Pasmo najczęściej dzisiaj wykorzystywane przez operatorów kończy się w granicach 2,3-2,6 GHz. Natomiast potrzeba i regulacje rynku światowego wskazują na to, że pojawiają się również inne częstotliwości do zagospodarowania. Są to częstotliwości rzędu 3,4-3,8 GHz. Huawei postanowił rok temu, że chciałby skupić się również na tych częstotliwościach i rozpocząć komercyjną produkcję sprzętu w tym zakresie pasma.
Dzięki wykorzystaniu wyższych częstotliwości oraz tzw. systemów LTE TDD projekt będzie służył mieszkańcom długo – co najmniej 8 do 10 lat. Sylwester Chojnacki podkreśla, że w tej chwili jest to najnowsza i najbardziej innowacyjna technologia, która wypiera starsze systemy takie jak WiMAX. Piotr Długosz reprezentujący firmę STIMO Systemy Informatyczne odpowiedzialną za wdrożenie rozwiązania w Ożarowicach dodaje, że LTE zapewnia nieosiągalne w innych technologiach prędkości.
– Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps – jest to naprawdę wydajna, nowoczesna infrastruktura teletransmisyjna – mówi Piotr Długosz. – Wydzieliliśmy dwie warstwy funkcjonalne: warstwę dystrybucyjną, która została oparta o radiolinie cyfrowe o bardzo dużej przepustowości i warstwę dostępową, która wykorzystuje dwie technologie – to jest właśnie nowoczesna technologia LTE i technologia WiFi.
Jednakże z taką uwagą, że LTE ze względu na spore możliwości transmisyjne świadczy usługi dla tej warstwy dostępowej WiFi, czyli dostarcza usługi szerokopasmowego internetu dla hot spotów.
Dla STIMO realizacja inwestycji była nie lada wyzwaniem, ponieważ montaż infrastruktury przeprowadzono między grudniem a marcem. Jednakże duże doświadczenie w instalowaniu sieci szerokopasmowych sprawiły, iż wdrożenie odbyło się bez większych problemów nawet w tak trudnych warunkach atmosferycznych.
– Największą wartością każdej firmy są jej pracownicy, ta maksyma sprawdziła się też i tym razem. Dzięki naszemu zaangażowaniu, determinacji i umiejętnościom udało się nam zakończyć inwestycje w terminie. – podkreśla Piotr Długosz.
LTE wkrótce dla wszystkich
Zainstalowane w miejscach publicznych Hot Spoty na razie umożliwiają jedynie dostęp do wybranych stron administracji publicznej. Gmina jest w trakcie procedury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, by umożliwić pełny dostęp do sieci. Wójt Grzegorz Czapla zapowiada, że docelowo zasięgiem LTE zostaną objęci wszyscy mieszkańcy gminy Ożarowice.
– Dziś wybudowaliśmy narzędzie na potrzeby obiektów użyteczności publicznej, czyli urzędu gminy, biblioteki, świetlicy, ośrodka kultury, straży pożarnej, szkoły i przedszkola. Kolejnym etapem inwestycji jest dostęp dla mieszkańców Ożarowic do szerokopasmowego internetu – wyjaśnia Grzegorz Czapla. – Jeśli powiedzie się nam i dopełnimy wszystkich wymaganych procedur, już wkrótce pierwszych 100 posesji będzie cieszyło się szybkim Internetem. Pozostałe rodziny będą dołączane sukcesywnie. Wielousługowy charakter infrastruktury w Ożarowicach gwarantuje, że jest ona gotowa do wdrożeń kolejnych aplikacji w przyszłości – np. monitoringu miejskiego czy kontroli urządzeń pomiarowych (np. energii, wody czy gazu).
Sylwester Chojnacki dodaje, że rozwiązanie zaproponowane i wdrożone przez Huawei w Ożarowicach jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej. Dzięki temu firma Huawei z nadzieją patrzy w przyszłość. Zaproponowane rozwiązanie idealnie zaspokoiło potrzeby gminy a tym samym udowodniło swoją gotowość do implementacji w innych jednostkach samorządowych w Polsce.
Źródło: NEWSERIA PL