Paderewski po 95 latach znów wita poznaniaków

 Powitalnym gestem Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęło się zwiedzanie otwartego 27 grudnia Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Konstrukcja muzealna o powierzchni ok. 200 m², do złudzenia przypominająca kontenery, stanęła na poziomie +1 w galerii handlowej Poznań City Center obok Dworca Głównego.

Muzeum zostało tak pomyślane, by – oprócz zadeklarowanych miłośników historii i regionalistów – ściągnąć ludzi młodych. Wystawa ma bardzo atrakcyjną formę i jest udostępniona do bezpłatnego zwiedzania.
„Głównym atutem” tego miejsca jest interaktywna podłoga. Można na niej wyczytać informacje dotyczące powstania wielkopolskiego, zobaczyć mapy oraz powędrować tropem powstańczych działań. Tutaj też zainstalowano kilka ekranów dotykowych i stołów, na których „rozpostarły się” detale dotyczące powstanie.

Wspomniany już Ignacy Paderewski to postać stworzona z hologramów w skali 1:1. Prototypem był poznański aktor, który udzielił dla potrzeb projektu swojej postaci i głosu.
Weekendy w muzeum mają mieć dodatkowe atrakcje. Wtedy to odbywać się będą pokazy i lekcje historii z udziałem rekonstruktorów wcielających się w role powstańców. Ich narracja dotyczyć będzie przebiegu walk, ale także pojedynczych losów samych powstańców.

Na razie wystawę można będzie oglądać codziennie w godz. 10.00-19.00 przez miesiąc – zaledwie do 31 stycznia 2014 r., ale planuje się, poza mobilnym muzeum, stworzenie w przeciągu dwóch lat wirtualnego muzeum; w tym celu skanuje się pamiątki i informacje dotyczące działań powstańczych, które następnie będą mogli zobaczyć w Internecie niemogący odwiedzić mobilne muzeum.

Otarciu muzeum towarzyszyły uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu oraz bicie dzwonów o godz. 16.40 w poznańskich kościołach. To godzina symboliczna, odnosząca się do tradycji, która wskazywała na tę właśnie godzinę jako godzinę rozpoczęcia się powstania wielkopolskiego.

E.M.
Za: ttg.com
Zdjęcia:
http://www.poznan.pl
epoznan.pl