Pekin. Odznaczenia za zasługi dla współpracy polsko–chińskiej

Pekin. Odznaczenia za zasługi dla współpracy polsko–chińskiej

23 czerwca 2024

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Pekinie wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej. W spotkaniu wzięła udział Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.

Jest dla mnie bardzo istotne, żeby móc podkreślić wagę budowania polsko–chińskich relacji. Dziękuję za to z całego serca wszystkim odznaczonym – podkreślał Andrzej Duda, dziękując tym, którzy przyczyniają się do budowania tych relacji.

Prezydent wspomniał o wizycie w Chinach w 2015 roku. Jak dodał, nie przez przypadek była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych. – Wtedy właśnie podpisaliśmy porozumienie o przystąpieniu Polski do koncepcji Pasa i Szlaku. A ja nawiązałem – śmiało mogę powiedzieć – przyjazne relacje z Przewodniczącym Xi Jinpingiem – mówił.  

To nasze spotkanie zaowocowało rok później oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Chin – przypomniał. Wspomniał też o swojej wizycie w Pekinie podczas otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Cieszę się, że przez te wszystkie lata spokojnie i konsekwentnie budujemy polsko–chińskie relacje – akcentował.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski, za upowszechnianie polskiej kultury w Chińskiej Republice Ludowej

Jing DU
Pisarka i dziennikarka, zastępca sekretarza generalnego Chińskiego Towarzystwa Badań nad Dodatkami do Gazet. Od lat w swojej publicystyce zajmuje się intensywnie polską kulturą.

za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej literatury i kultury w Chińskiej Republice Ludowej

Zhenhui ZHANG
Jeden z pionierów chińskiej polonistyki, przedstawiciel pierwszego pokolenia badaczy i tłumaczy polskiej literatury w Chinach. Tłumacz z ogromnym dorobkiem przekładowym.

Gang ZHAO
Prorektor Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Najwybitniejszy w pełni czynny zawodowo chiński polonista.

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Yinan LI
Wykładowca akademicki, tłumacz, kierownik Katedry Języka Polskiego na Wydziale Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO). Pierwsza chińska polonistka, która obroniła doktorat po polsku w Polsce.

Yinhui MAO
Dziekan Instytutu Literatury i Kultury Obcej, Dyrektor Instytutu Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych. 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

za zasługi w krzewieniu polskiej kultury, za długoletnią działalność misyjną

Ksiądz Michał KRZYŻAGÓRSKI
Duchowny, misjonarz Zgromadzenia Zakonnego Księży Werbistów w Pekinie. Prowadzi nieprzerwanie działalność misyjną w Chinach od 1997 r.,  także spajającą polską wspólnotę w Chinach.

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski za granicą

Sebastian TAJL
Prywatny przedsiębiorca, właściciel firmy SEBA AMBER Od lat zajmuje się promocją Polski w Chinach.

za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i języka polskiego w Chińskiej Republice Ludowej

Andrzej RUSZER
Lektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych.

Uroczystość jest dla mnie ważna, mogę odznaczyć tych, którzy budują relacje od wielu lat. Dziękuję za promowanie polskości tutaj, w Chinach, dziękuję za promowanie polskiej literatury, za tłumaczenie polskich dzieł, za uczenie młodzieży polskiego i o Polsce – mówił Andrzej Duda.

Dziękuję za umacnianie tutaj, w Chinach, szczególnie wśród Polaków polskiego ducha, naszej wiary, tradycji, tego wszystkiego, co jest dla nas ważne. Dziękuję za promowanie Polski, polskiej przedsiębiorczości, za promowanie tego, co w nas najlepsze, jeśli chodzi o robienie biznesu i traktowanie partnerów – dodał.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą Szef KPRP Małgorzata Paprocka, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Doradcy: Rafał Kos i Wojciech Gerwel. 

Źródło: https://www.prezydent.pl/