Podejrzewani o atak terrorystyczny w mińskim metrze przyznali się do winy

Pogrzeby

 

 Wtorek-12 kwietnia- „Dzisiaj o 5 rano znaleziono sprawców przestępstwa. Czekistom i milicji wystarczyła tylko doba, żeby wczoraj o 9 wieczorem przeprowadzić błyskotliwą operację i bez szumu i wystrzałów zatrzymać sprawców. Dziś o 5 rano złożyli oni zeznania. Najważniejsze, że wiemy kto i jak dokonał tego aktu terrorystycznego. Na razie nie wiadomo tylko dlaczego, ale wkrótce to stanie się jasne” – powiedział białoruski prezydent. 

Łukaszenka polecił przesłuchać opozycyjnych polityków, w związku z ich oświadczeniami w sprawie wybuchu. ”Wszystkich przesłuchać, nie zważając na pojękiwania zagranicznych cierpiętników. Materiałów (do przesłuchań) nie brakuje” – powiedział.

„Koniecznie należy prześledzić wszystkie oświadczenia działaczy politycznych, którzy rzucali oskarżenia na kogo popadnie. Dziś szukamy współwykonawców i inicjatorów (ataku). Może ci działacze piątej kolumny pokażą karty i powiedzą na czyje zrobiono to zamówienie?” – dodał Łukaszenka w swoim wystąpieniu telewizyjnym . Jego zdaniem „gadanina i demokratyzacja, do której nas zmuszano” była jedną z przyczyn zamachu.

Aresztowani potwierdzili swój udział nie tylko w poniedziałkowych zamachu ale także dwóch pozostałych jakie miały miejsce w Witebsku w 2005 i Mińsku w 2008. Obydwaj są obywatelami Białorusi pochodzącymi z tego samego miasta. Jeden z nich urodził się w 1986 r. Żaden z nich przedtem nie miał kłopotów z białoruskim prawem.

Szef grupy śledczej zastępca prokuratora generalnego Andrzej Szwed poinformował wcześniej, że KGB dysponuje nagraniami z mińskiego metra, na którym widać mężczyznę zostawiającego pakunek koło ławki na peronie stacji Oktiabrskaja. Według jego relacji mężczyzna oddalił się, po czym prawdopodobnie drogą radiową odpalił ładunek.

 

Biełsat

www.belsat.eu 

 

Pogrzeby Pierwsze pogrzeby zabitych w zamachu(wideo)

Czwartek, 14 Kwietnia 2011

 W środę na cmentarzu w Mińsku pochowano pierwszą dwójkę zabitych w poniedziałkowym ataku bombowym na mińskie metro. Pochowani zostali Halina Pikulik i jej życiowy partner Anatol Narkiewicz. Pogrzebowi towarzyszyła warta honorowa i orkiestra milicji.

Również w środę w Baranowiczach pochowano trzecia ofiarę wybuchu – 27 letnią Wolhę Saławiową

Większość pogrzebów ofiar odbędzie się w czwartek.

www.belsat.eu