Pokazy życia człowieka sprzed tysięcy lat

Redakcja Polish News, została zaproszona na piknik archeologiczny, który miał miejsce w skarżyskiej dzielnicy Łyżwy. Tutaj przez kilka dni, funkcjonowała wioska z epoki neolitycznej, w której jej mieszkańcy pokazywali gościom jak się żyło w tamtych czasach.

Przede wszystkim obrządki i rytuały

W zrekonstruowanej wiosce archeologicznej, pokazywano zebranym gościom, jak przed tysiącami lat poszczególne elementy przyrody, potrafił wykorzystać człowiek do swojego życia. Znajdujące się tutaj pokłady barwnika zwanego ochra, były wykorzystywane jako magiczny proszek do szamańskich rytuałów.

Glina

Zgromadzone tu licznie, figurki bóstw ówczesnych oraz pokaz ceramiki, oddają dokładnie klimat okresu neolitycznego. Gliniane misy i dzbany, świadczyły o zamożności danego gospodarstwa.

 

Techniki łowieckie

Na tym pikniku, można było zobaczyć zaczątki narzędzi łowieckich oraz metody połowu grubego zwierza. Przed łowami, nie obyło się też bez obrządków magicznych, do których przyczyniał się odziany w skóry dzikich zwierząt szaman.

Ogień, wróg i przyjaciel

Ważną sztuką człowieka pierwotnego, była umiejętność rozniecania ognia. Pocierano wówczas dwa kawałki kamienia o siebie, lub też czyniono to poprzez ścieranie dwóch kawałków suchego drewna. Ogień był dla człowieka, podstawą gotowania potraw, jak też i ogrzewania się w trudne zimowe dni.

Nasza redakcja, dziękuje za zaproszenie na tak wspaniałą imprezę.

Ewa Michałowska – Walkiewicz