„Złote Runo” Gruzji
Wspomniana wystawa prezentuje znaczące momenty tego kaukaskiego kraju. Mowa jest tutaj o czasach starożytnych, aż po współczesność. Podziwiając skarby mitologicznej Kolchidy w Muzeum Narodowym, można się wczuć w charakter mieszkańców Gruzji. Tytułowe „Złote Runo” to ważny motyw mitologii greckiej związany z Kolchidą, a zatem z tą częścią państwa gruzińskiego, leżącą nad wybrzeżem czarnomorskim.
Legenda o złotym runie
Legendę o mitologicznym złotym runie, możemy postrzegać również jako świadectwo pierwszych kontaktów antycznej Grecji z antyczną Gruzją. Pamiętamy, iż wyprawa Argonautów po złote runo, była opowieścią o szaleńczej odwadze kilkudziesięciu greckich śmiałków, którzy chcieli zdobyć cenną skórę złotego barana. Wschodnia granica tego świata była wyznaczona na rzece, która przepływała przez Kutaisi. Już w czasach starożytnych było określane to miejsce, jako miasto stare. Miało ono być stolicą legendarnej Kolchidy.
Krakowska ekspozycja
Ekspozycja ta, przedstawia również czasy przyjęcia chrześcijaństwa przez Gruzję, co nastąpiło w IV wieku. Jest to fakt udokumentowany poprzez starożytne reliefy wczesnochrześcijańskie. Cenne obiekty, które znajdują się na tej wystawie, są pięknie rzeźbione i pochodzą z I tysiąclecia n.e. Mowa jest tutaj o blokach kamiennych zdobionych reliefem. Oprócz tych wielkich bloków, są też niewielkie antefiksy, które umieszczano na gzymsach świątyń.
Magia amuletów
Najczęściej kulturę Gruzji stanowiły też miniaturowe figurki bóstw, świętych zwierząt i różnych symboli. Zawieszano je na sznurkach, wprawiano w pierścienie, bransolety oraz w naszyjniki. Wkładano te symbole także do trumny dla ochrony zmarłego. Uczeni doliczyli się ponad 270 rodzajów amuletów, których Gruzini używali i ciągle używają, poprawiając jakość swojego życia.
Ewa Michałowska- Walkiewicz