Polish News w Bagnie

 

Przepiękna i bogato zdobiona rezydencja śląskich rodów szlacheckich w Bagnie, leżącym koło Obornik Śląskich, powstała na początku XVIII stulecia. Początkowo była ona warownią księcia Konrada II, słynącego z niemoralnego prowadzenia się. Był on jednak odważnym rycerzem, biorącym udział podczas wojny trzydziestoletniej.

 Barokowa część pałacu                                                                              

 Najstarsza, barokowa część pałacu zbudowana została przez hrabiego Henryka Leopolda von Seher-Thos i jego żonę Joannę Fryderykę von Wentzky. Owa posiadłość, w ciągu pierwszych dwóch wieków swojego istnienia kilkakrotnie zmieniała właścicieli, aż do roku 1905, kiedy to za kwotę 1,5 miliona marek kupił ją wrocławski przemysłowiec i browarnik Georg Kissling. Siedem lat później, Kissling wraz z rodziną przeniósł się z Wrocławia do Bagna, a jego rezydencja została dokładnie odrestaurowana. Dobudowano także neobarokowe skrzydła pałacowe, zwane dzisiaj „Nowym Zamkiem”. Po śmierci dziedzica, czyli od kwietnia 1922 roku, lokalnymi dobrami zarządzał syn Conrad Kissling, który pięć lat później z powodów ekonomicznych sprzedał Bagno wraz z pałacem, zatrzymując jedynie wzgórze Kaltenhausen, gdzie wystawił rodzinne mauzoleum.

 Co się stało z tak ogromnym majątkiem ?

 Majątek Kisslingów przeszedł na stan Śląskiego Towarzystwa Kredytowo-Ziemskiego z siedzibą we Wrocławiu, by za jego pośrednictwem w 1930 roku trafić w ręce Zgromadzenia Salwatorian szukających odpowiedniego zaplecza w celu utworzenia domu formacyjnego. Do 1940 roku, owi zakonnicy zdążyli urządzić w pałacu studium filozoficzno-teologiczne, a następnie nowicjat, w którym szkolili oni nowoprzybyłych zakonników.

 Niektóre z zachowanych mebli w rezydencji

Podczas wojny, zmuszeni byli oni opuścić budynek klasztorny, w którym władze zorganizowały Umsiedlungslager, czyli obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów z Jugosławii, Łodzi i Warszawy. W roku 1945 obiekt przejęli Salwatorianie prowincji polskiej i użytkują go do dziś.

We wnętrzu tej rezydencji, zachowało się wiele wspaniałych mebli i różnych okazałości z wieków poprzednich, które stanowią do dziś piękną perłę zabytkową.

 Redakcja Polish News dziękuję za zaproszenie do Bagna.

 Ewa Michałowska- Walkiewicz

[email protected]