Polish News w grocie

 

Opowiedzmy czytelnikom legendę

– Na wstępie chciałam przywitać czytelników Polish News. Jestem historykiem i pragnę podzielić się z Wami pewną legendą. Przedostatni z rodu Piastów, król Władysław Łokietek, pewnego razu był zaatakowany przez żądnego polskiego tronu, króla czeskiego Wacława II. Wacław chciał zabić Łokietka i zostać władcą polskim. Chcąc uzyskać schronienie, Władysław Łokietek uciekając z Krakowa, wraz ze swym wojskiem wbiegł do pewnej groty, której wlot szybko pająki zasnuły gęstą pajęczyną. Pajęczyna wprowadziła tym sposobem w błąd czeski pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu, są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście – opowiada Jolanta Busiek.

Grota jak królewskie komnaty

Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna, posiadająca 20 metrów długości. Korytarz zwany Głównym, prowadzi do Sali Rycerskiej, posiadającej wymiary 25 × 10 metrów, z którego wychodzą dwa korytarze. Jeden ciągnie się schodami w dół do Sali nazwanej Sypialnią oraz do tak zwanej Kuchni, czyli sali znajdującej się blisko powierzchni ziemi. Sypialnia jest największą salą jaskini. Jej szata naciekowa, jest dość uboga i zachowała się ona jedynie w niedostępnych miejscach.

Pierwsze wzmianki o jaskini

Jaskinia ta, była znana od dawna. Pierwsze wzmianki o niej datowane są na koniec XVII stulecia. Od końca kolejnego wieku, stanowiła ona niezwykłą atrakcję turystyczną, zwiedzano ją, a także jej sąsiadkę Jaskinię Ciemną, w której według dawnej legendy ukazuje się koń Władysława Łokietka, zwany Bułankiem. Podobno w Jaskini Łokietka, w początkach marca, pojawia się król Władysław Łokietek, gdyż w tym właśnie miesiącu w roku 1333 zmarł ten wielki władca Polski

Pamiętać należy

– Jestem przewodniczką wycieczek po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Gdy wprowadzam turystów do Groty Łokietka, każę wszystkim zachować szczególną ciszę, gdyż niekiedy da się nam usłyszeć kroki przechadzającego się po niej króla, lub nawet jego głos. Zatem warto jest pamiętać o jego zasługach dla kraju, gdy w roku 1331 rozgromił pod Płowcami, całą potęgę krzyżacką. Już za czasów jego panowania, Polska stawała się sukcesywnie potęgą europejską.

 Zapraszamy czytelników Polish News, do zobaczenia zdjęć naszej Jury.

 Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]