Polish News w muzeum na Błyskawicy

 

Redakcja Polish News, została zaproszona na BŁYSKAWICĘ, Okręt Marynarki Wojennej w Gdyni, celem zwiedzenia stworzonego tam muzeum z okresu II wojny światowej. Oglądając wszystkie zgromadzone w muzeum eksponaty, należy wspomnieć heroicznych obrońców Gdyni i Kępy Oksywskiej.

Flota Obszaru Nadmorskiego
Formacja Wojska Polskiego, biorąca udział we wrześniowej obronie granic państwa polskiego, powstała poprzez przekształcenie się specjalnie powołanej Floty Obszaru Nadmorskiego. Odpowiadała ona korpusowi, a składała się ze wszystkich sił polskich stacjonujących na terenie Pomorza Gdańskiego.

 Okręt podwodny ŻBIK

Pierwsze dni wojny
W pierwszych dniach września 1939 roku, Polska Flota prowadziła działania obronne. Dowództwo Obrony Wybrzeża, powołano na Helu, a jego dowódcą był kontradmirał Józef Unrug. Zgodnie z ustaleniami, szybko przystąpiono do realizacji operacji Peking. OORP „Błyskawica”, „Burza” i „Grom”, natychmiastowo przeszły przez Morze Bałtyckie, by już dnia 1 września 1939 roku, wkroczyć do szkockiego portu w Edynburgu. Chciano wymusić na sojusznikach z Wysp Brytyjskich, wspólną walkę przeciwko niemieckiemu najeźdźcy. Mieliśmy słabe wyposażenie militarne na tych okrętach, zatem chciano za wszelką cenę, doprowadzić do wspólnej walki. Rejs ten przebiegł bez większych zakłóceń, a ze względu na brak rozkazów z obu stron obyło się bez starć.

 Zastawa  obiadowa na Błyskawicy

Inwazja na Polskę
Dnia 1 września 1939 roku, wojska niemieckie rozpoczęły inwazję na Polskę. Tym samym Flota i Obszar Nadmorski. zostały przeformowane w Obronę Wybrzeża. Znalazły się one w krytycznej sytuacji, na skutek jednoczesnego ataku z zachodu i wschodu, od strony morza i z powietrza. Niemcy przeciwstawili Polakom na Wybrzeżu, liczebną brygadę Wehrmachtu doskonale wyposażoną w sprzęt wojenny. Pierwszy atak, rozpoczął stojący w gdańskim porcie, stary szkolny pancernik Schleswig – Holstein. Jednocześnie wojska lądowe przekroczyły granicę polsko-niemiecką, biegnącą wzdłuż całej strefy nadmorskiej, a flota powietrzna zbombardowała Hel oraz Puck. Po atakach lotniczych, z portów Gdynia i Hel wyszły wszystkie większe polskie okręty bojowe. Okręty nawodne, skierowane zostały na Hel, a podwodne udały się do wyznaczonych wcześniej sektorów.

Niemcy przypuścili na Gdynię, głównie na port wojenny szczególny atak lotniczy. Pozostające w porcie okręty i jednostki pomocnicze, za wszelką cenę próbowały, wraz z 1 \Morskim Dywizjonem Artylerii Przeciwlotniczej, odeprzeć nalot. W tej walce, zostały zatopione: szkolny okręt artyleryjski ORP MAZUR, okręt pomocniczy ORP NUREK oraz holownik WANDA. Jednocześnie Niemcy uszkodzili polską kanonierkę, GENERAŁ HALLER. Podczas tego nalotu mocno naruszona została też bateria nadbrzeżna „Canet”. Następnie pancernik „Schleswig-Holstein”, rozpoczął ostrzał redy i portu w Gdyni. A kolejny nalot grupy trzydziestu samolotów niemieckich, skierowany został na Hel, ale na szczęście nie przyniósł on żadnych strat.

Operacja minowa RURKA
Zadaniem polskich okrętów, było przeprowadzenie w nocy z 1 na 2 września, operacji minowej pod kryptonimem RURKA. Niszczyciel ORP WICHER oraz stawiacz min ORP GRYF, a także trałowce ORP JASKÓŁKA, CZAPLA, ŻURAW, CZAJKA, RYBITWA I MEWA, czyściły akwen wodny z min wroga, rozstawiając jednocześnie swoje zaminowanie. Podczas walki, niektóre polskie okręty zostały lekko uszkodzone, a od odłamków bomb zginęło kilku marynarzy. Pomimo tych strat, atak niemiecki został odparty. Z powodu doznanego uszkodzenia steru, ORP GRYF został na stałe przycumowany do nadbrzeża w porcie helskim i przekształcony w pływającą baterię.

 Eksponaty okrętu SĘP

Kapitulacja Westerplatte
Dnia 7 września 1939 roku, skapitulowała załoga Westerplatte. Niewielkie oddziały polskie zadawały straty posuwającym się powoli do przodu wojskom niemieckim. Z pomocą przychodziły trałowce ORP JASKÓŁKA, RYBITWA ORAZ CZAJKA, ostrzeliwując swymi działami pozycje Wehrmachtu. Wojska niemieckie, parły jednak do przodu i w dniu 12 września nakazano odwrót wszystkich oddziałów na Kępę Oksywską. Niemcy szybko zatem zajęli Gdynię. Kępa Oksywska broniła się jeszcze, lecz pod przeważającym naporem wroga, coraz mniej radziła sobie w zaistniałej sytuacji.

 Eksponaty z Błyskawicy

W dniu 19 września 1939 roku, nastąpiła ostatnia, desperacka próba przebicia się resztek polskiego wojska przez sieć armii niemieckiej. Niestety, już wieczorem całe Oksywie zostało zdobyte przez wrogą armię. Rozgromiono również Polską Armię Pomorze, całkowicie rozproszoną w okolicach Borów Tucholskich. Na Bałtyku, nie było już polskich okrętów wojennych.

Redakcja Polish News, mogła oglądać na BŁYSKAWICY, wystawy poświęcone polskim okrętom wojennym. Tutaj dowiedzieliśmy się kilka ważnych szczegółów z historii SĘPA, który został zaatakowany przez niemieckiego U-Boota. ale wystrzelona przez przeciwnika torpeda eksplodowała przedwcześnie, uszkadzając jedynie kadłub i zbiornik z paliwem. Dnia 4 września 1939 roku, z uwagi na poważne uszkodzenia i wyczerpanie załogi, skierował się on w kierunku wód terytorialnych Szwecji. Niestety, już 17 września SĘP, został internowany, a następnie rozbrojony. Podobny los spotkał załogę okrętów, ŻBIK i RYŚ. Które licząc na pomoc innych państw Europy, potraktowani byli jak intruzi, bez czci należnej broniącemu swoich granic polskiemu żołnierzowi.

Polish News, dziękuje załodze BŁYSKAWICY za możliwość wykonania zdjęć.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]