POLISH NEWS w Spichlerzu

Przewodniczką a zarazem organizatorką i właścicielką wspomnianego muzeum jest literatka i poetka Elżbieta Jach. W Spichlerzu zobaczyć można dawne przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe i drewniane meble.

 

 Serwis stołowy

 Jednym z piękniejszych eksponatów świętokrzyskiego muzeum, jest porcelitowy serwis obiadowy. W takich starych przedmiotach tkwi jakaś cząstka dawnych dni, która potrafi przyciągnąć uwagę turystów. Serwis ten pamięta czasy zaborów, naszej dziejowej poniewierki i politycznego niebytu. Być może przy nim zasiadali nasi gorący patrioci, debatujący nad przywróceniem naszego kraju w krąg wolnych państw ówczesnej Europy.

 Kolorowe bieżniki i kilimy

 Najpiękniejszymi elementami, które przyciągają oko turystek, są pasiaste kilimy i kuchenne wodniarki. Wodniarki to nic innego jak lniane haftowane ręczniczki, które wieszano nad miedniczkami służącymi do porannej i wieczornej toalety.

 

Stare drewniane meble

 Niebywałym eksponatem Spichlerza, są stare drewniane meble. Swój urok mają zarówno rzeźbione prasami wodnymi łóżka, jak też i ofilongowane serwantki. Ciekawym meblem, który zachwyca oko nawet najwybredniejszego turysty jest cudowna kołyska. Posiada ona uchwyty na podsufitce, pozwalające podwiesić ją do powały, jak też i spoiny biegunowe, umożliwiające kołysanie w niej niemowlęcia.

 Żelazka na węgiel drzewny

 Żelazka na węgiel drzewny są eksponatem, typowo koneserskim. Wnętrze ich posiada tak zwana kurtynę żeliwną, utrzymującą wysoką temperaturę przez dłuższy czas. Leje służące do nasypywania rozżarzonych węgielków, wykonane były ze specjalnych tulejek, które nie ulegały zniszczeniu mimo upływu lat i częstego korzystania.

 Kolorowe pająki

Pięknym elementem dekoracyjnym były niegdyś kolorowe pająki. Zawieszano je nad stołem, a wykonane były one z bibułek, kokardek lub malowanych słomek. Każda gospodyni domowa posiadała kilka takich dekoracji, które zmieniała ze względu na obchodzone święta i uroczystości.

 W Spichlerzu spotka można wiele przedmiotów, które świadczą o życiu przeciętnego Polaka doby osiemnastego i dziewiętnastego stulecia. Portal Polish News, dziękuje Elżbiecie Jach za to szczególne zaproszenie.

 Ewa Michałowska – Walkiewicz

ewalkiewicz@wp,.pl