Polish Pride at Navy Pier

Poster

 

Poster

Program został zorganizowany przez Lucynę Migała, Dyrektora Lira Ensamble i Konsulat Generalny RP w Chicago.

Zygmunt Matynia, Konsul Generalny powiedział w rozmowie ze mną, że celem tego festiwalu jest promocja Polski w środowisku amerykańskim. Navy Pier jest miejscem, które jest łumnie odwiedzane przez tysiące Amerykanów w czasie weekendów. Znajduje się tam wiele atrakcji dla dzieci i rodzin.

Festiwal trwał od godziny 12:00 w południe do godziny 6:00 wieczorem. W tym czasie przewinęło się setki osób, sluchajac kolejnych i ogladając występy polonijnych grup wokalnych i tanecznych.

Mistrzynią ceremonii była Lucyna Migała, dyrektorka zespółu pieśni i tańca Lira Ensemble. W czasie festiwalu wystąpili kilkakrotnie m.in.: zespół Lechici, Wici – dzialajacy pod kierownictwem Konrada Wiecka i Magdaleny Solarz, dzieci i młodziez z Warsztatów Teatralnych Agaty Paleczny, soliści z zespołu Lira Ensamble pod dyrekcją Lucyny Migały; zespół Braci Pytlików; kapela jazzowa Małgorzaty Sztwiertni. Legendy o Polsce opowiadała Barbara Kożuchowska.

WICI

Występy zespołu Wici na festiwalu

Polskie produkty żywnościowe oferowała znana polonijna firma Kasia’ Deli. Można było się także zaopatrzyć w wiele materiałów informacyjnych na temat Polski i instytucji polonijnych na stoiskach Konsulatu RP; Muzeum Polskiego w Ameryce, ksiegarni Polonia.

Paleczny

Młodzież i dzieci z warsztatów Teatralnych Agaty Paleczny

Festiwal w Navy Pier jest jednym z kilku wydarzeń nawiązujących do obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego w Illinois i jego wkładu w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

W czasie tegorocznego festiwalu pojawiło się wiele nawiązań do muzyki Fryderyka Chopina, w związku z 200. rocznicą jego urodzin.  

Navy

Uczestnicy Festiwalu

 Obchody Dnia Pulaskiego w Illinois

Pierwszy poniedziałek marca jest Dniem Kazimierza Pułaskiego w Illinois i jest świętem stanowym. Wiele szkół było zamkniętych. Władze stanowe dają jednak swobodę dystryktom szkolnym w sprawie obchodów święta. Niektóre szkoły prowadza regularne zajęcia, uzasadniając to potrzebą realizacji materialu szkolnego. 

Stan Illinois jest jedynym stanem w USA, gdzie jest obchodzony Dzień Pułaskiego jako świeto stanowe.  

Główna akademia z okazji Dnia Pułaskiego odbyła się  w poniedziałek w Muzeum Polskim w AmeryceChicago, o godz. 10 rano w Sali Głównej Muzeum, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago

Przemówienia wygłsili  m.in.: przedstawiciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele kleru i organizacji polonijnych. W części oficjalnej  jak co roku złożony został wieniec pod obrazem Stefana Batowskiego “Generał Pułaski pod Savannah” oraz przedstawiono krótki program artystyczny. 

      Występując o nominację do armii amerykańskiej Pułaski napisał w liście do kongresu Stanów Zjednoczonych “Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”.

      Dzięki generałowi Georgeowi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dlatego też otrzymał przydomek “ojca kawalerii amerykańskiej”. Pułaski zorganizował legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się  ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie przed okupacją  brytyjską w 1779 r.

      Generał  Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 r. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczytej cermonii w Monterrey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r. 

      W 2009 roku generał Kazimierz Pulaski dostał pośmiertnie obywatelstwo Stanów Zjednoczonych na mocy decyzji Kongresu USA i prezydenta Baracka Obamy.

Kongres Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois organizuje także w poniedziałek wieczorem uroczystą akademię z okazji Dnia Pułaskiego w salach bankietowych White Eagle.

@ Tekst i zdjecia Andrzej Mikołajczyk