Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020

Szanowni Państwo

Zapraszam wszystkich Polaków do wsparcia inicjatywy „Projekt 14 Czerwca 2020”, który powstał by przywrócić pamięć o pomordowanych Polakach w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.  

Na świecie mało kto już dzisiaj wie, że obóz powstał z rozkazu Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, ponieważ masowe aresztowania Polaków przekraczały możliwości istniejących „lokalnych” więzień. Polacy byli pierwszymi ofiarami tego obozu, przez pierwsze dwa lata stanowiąc tutaj zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych. Polacy odegrali znaczącą rolę w  jego historii organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o zbrodniach popełnianych przez niemieckich oprawców. Ziemia pod Ścianą Straceń przy Bloku nr 11 przesiąknięta jest ich męczeńską krwią.

14 czerwca br. przypada 80 rocznica pierwszego transportu – 728 polskich więźniów politycznych skierowanych tutaj z więzienia w Tarnowie. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilka osób pochodzenia żydowskiego.
W 7-mą rocznicę tego wydarzenia, 14 czerwca 1947 r. oficjalnie otworzono Państwowe Muzemu Auschwitz-Birkenau. Potwierdza to Ustawa z dnia 2 lipca 1947 r. (Dz.U. 1947 nr 52 poz. 265, z 1999 r. Nr 41, poz. 412). Art.1 Tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu
wraz z wszelkimi znajdującymi się tam zabudowaniami i urządzeniami zachowuje się po wsze czasy
jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów.
W 2006 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W związku z powyższym, 14 czerwca br. w Tarnowie oraz na terenie Państwowego Muzeum KL Auschwitz – pod Ścianą Straceń odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie, które uznaje się za początek funkcjonowania tej niemieckiej maszyny zbrodni / KL Auschwitz.

Organizatorem uroczystości jest Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca, który w grudniu 2019r zawiązał się w Tarnowie, aby doprowadzić do podniesienia rangi i upowszechnienia  tego święta. Komitet pragnie zrealizować testament więźniów I Transportu oraz setek tysięcy polskich ofiar KL Auschwitz i pozostałych niemieckich obozów koncentracyjnych – aby pamiętano o nich po wojnie i aby ofiara ich życia pozostała w świadomości przyszłych pokoleń po wsze czasy.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom organizatorów, osoby reprezentujące patriotyczne środowiska polonijne podjęły wyzwanie i pod nazwą “Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020” czynnie uczestniczą w przygotowaniach uroczystości.
Jako Polacy rozsiani po świecie uczynimy wszystko, aby  przygotowania obchodów jak i same obchody 14 czerwca miały możliwie powszechny, masowy, ale i refleksyjny, patriotyczny charakter. Zwracamy się do Polaków, organizacji i instytucji polonijnych, polskich parafii, szkół, a zwłaszcza mediów polonijnych o czynne włączenie się do uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich  Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, aby ten dzień połączył całą wspólnotę narodową, rozchodząc się szerokim echem po całym świecie.

Z poważaniem, 

Przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca
Barbara Wojnarowska – Gautier, były więzień KL Auschwitz nr 83638, ofiara eksperymantów medycznych dr J. Mengle
 wraz z przedstawicielami Polonii skupionymi w akcji „Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020”

Prosimy o odwiedzenie strony organizatorów:    www.14czerwca.pl
  bądź naszej strony na  Facebooku:  https://www.facebook.com/groups/Polonia14czerwca1940/    
oraz zgłoszanie swojego uczestnictwa poprzez podpisanie Deklaracji.

Po wiecej informacji prosimy pisać na adres e-mail’owy : [email protected]