Polski dzień w Chicago

Polski Dzien w ChicagoFestiwal „Poland in the Park” odbędzie się na wyjątkowo prestiżowej scenie – w przepięknym, zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego amfiteatrze Pritzker Pavilion znajdującym się w centrum Millennium Park. O przeniesieniu wydarzenia z Navy Pier zadecydowało to, że nowa lokalizacja jest o wiele bardziej dogodna, jeśli chodzi o położenie, bliskość trasy pochodu i dostęp. Niewątpliwym atutem miejsca jest również to, iż pozwala ono zaprezentować polskich artystów amerykańskiej publiczności oraz poprzez zgromadzoną kilkutysięczną polską widownię pokazując jak liczna i istotna dla życia miasta jest Polonia.


Główną atrakcją festiwalu będzie gala „La Bella Vita” – występ doborowego grona polskich solistów w wiązance popularnych melodii z różnych krajow Świata. Program ten jest przygotowany przez Stołeczną Estradę i sponsorowany przez miasto Warszawa – stolica Polski jest miastem siostrzanym Chicago. „La Bella Vita” to muzyczna podróż w znakomitym towarzystwie, w którą zabierają publiczność młodzi utalentowani polscy artyści sceny operowej i operetkowej: Iwona Tober, Anna Cymmmerman, Tadeusz Szlenkier i Leszek Świdziński. Podczas koncertu usłyszeć można popularne polskie, europejskie i amerykańskie tematy muzyczne i piosenki. Nowe aranżacje znanych Światowych przebojów (takich jak m.in. „Sen o Warszawie”, „Singing In the Rain” czy piosenki ABBY) przygotowane specjalnie na potrzeby gali to doskonałe połączenie klasyki i popu. Koncert jest porywającym widowiskiem dla publiczności.

Solistom towarzyszyç będzie 70-osobowa Orkiestra Symfoniczna Northwestern University, którą dyrygować będzie Sławomir Chrzanowski. Renomowana orkiestra z uniwersytetu Northwestern powróci na scenę Pritzker Pavilion 25 maja z bezpłatnym koncertem muzyki klasycznej.
Festiwal „Poland in the Park” otworzy koncert młodego, ale już cieszącego się sporą popularnością

w Polsce zespółu bluesowo-rockowego „Bracia i Siostry” z Białegostoku. Następnie zobaczymy polonijne zespoły ludowe i grupy taneczne. Szczególnie interesująco zapowiada się występ nominowanego w tym roku do nagrody Fryderyka polskiego odkrycia muzyki „world” – zespołu „Karimski Club”.

„ Karimski Club” to międzynarodowa grupa muzyków i didżejów. Każde spotkanie z zespołem to kilkugodzinna podróż multikulturowa, wybuchowa mieszanka rytmów, muzycznych stylistyk i Światów: soulowych rytmów r’n’b z nujazzowym housem i brzmieniami słowiańskimi.

Do atrakcji festiwalu „Poland in the Park” przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych należą m.in. dziecięce warsztaty teatralne Agaty Paleczny. Na miejscu znajdą się także stoiska oferujące jedzenie i napoje, w tym piwo Żywiec.

Organizowany przez Polsko-Amerykaƒski Instytut Kultury i Edukacji (PACEI), we współracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago.

Festiwal „Poland in the Park” odbędzie się dzi´ki wsparciu wielu sponsorów, wśród których są m.in.: miasto Warszawa, miasto Białystok i Fundacja Wolnego Słowa oraz: Jewel-Osco, bank National City i piwo Żywiec.

Serdecznie zapraszamy caŁe rodziny do udziału w paradzie i w koncercie – te dwa wydarzenia zamienią nie tylko poranek 3 maja, ale cały dzień w prawdziwą manifestację polskośsci Park Milenijny zapewnia płatne miejsca parkingowe, ale zachęcamy do skorzystania z transportu publicznego: najbliższy przystanek Brown Line to Madison, dla Red Line – Lake. Więcej informacji o koncercie można znaleźć na stronie www.PolishDayChicago.com.

Integra Communications, 847.864.4000