Polski Teatr Brama Goleniów w Chicago

W dniach od 09.11. do 19.11.2013 Teatr Brama Goleniów zaprezentuje swój dorobek artystyczny w Stanach Zjednoczonych w Chicago w partnerstwie z Hairpin Arts Center (Voice of the City). W ramach wydarzenia pokazany zostanie spektakl „Uczucie w dźwięku”, oprócz tego Teatr Brama poprowadzi autorskie warsztaty teatralne ze studentami Roosevelt University, Columbia College i teatrami w Chicago. W trakcie pobytu twórcy teatru Brama wezmą udział w dyskusjach na temat roli teatru alternatywnego w Polsce.

 

Głównym celem projektu jest prezentacja młodej polskiej sceny teatralnej w Stanach Zjednoczonych

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 WHERE:

PRAA Center at US Bank
2958 N Milwaukee Avenue, Chicago IL 60618
(parking lot on site)

WHEN:
Friday, November 15th at 8 pm; Saturday, November 16th at 8 pm; Sunday, November 17th at 6 pm

TICKETS:
$20 general admission; $12 students/seniors 
http://www.brownpapertickets.com/event/508335

 „Uczucie w dźwięku” jest działaniem artystycznym rozpiętym pomiędzy teatrem a muzyką. Każdy obraz, każde słowo, każda historia, każdy ruch, każda melodia i każdy dźwięk są ze sobą powiązane, tworząc bardzo specjalną atmosferę. Spektakl mówi o miłości, radości, ale także o samotności, a przede wszystkim o wrażliwości. Jest pełen energii i zarazem delikatny i sensualny w odbiorze.

 „Uczucie w dźwięku” jest zaproszeniem do wędrówki po świecie skojarzeń. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty tekstów, pieśni oraz działań, które w ciągu ostatnich lat towarzyszyły teatrowi w artystycznej wędrówce. Aktorzy wspominają przyjaciół, odległe kultury, przebyte ścieżki, opowiadają o wrażliwej duszy każdego z nich. Unosząc się w swego rodzaju transie osiągają atmosferę zwierzeń i intymnych opowieści. Każdy z elementów spektaklu ma w sobie moc wspomnienia ulotnych chwil, którymi chcą się oni podzielić.

 W spektaklu wykorzystane zostały najpiękniejsze utwory tworzone przez człowieka, które powstały wyłącznie z niepokoju duszy. Jest to zbiór pieśni z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Skandynawii, Bałkanów, Korsyki i Hiszpanii. Każda z nich niesie historię pewnej prawdy o człowieku, opowiadaną głównie śpiewem i instrumentami (klarnet, gitara, gitara basowa, akordeon, cajon). Jest to spektakl, którego bohaterem jest muzyka, najbardziej uniwersalny środek przekazu. Sposób w jaki mówi o pojednaniu z naturą i światem sprawia, że staje się on prawdziwą ucztą dla duszy.

 „Uczucie w dźwięku” jest podwójnym spotkaniem. Grający w spektaklu aktorzy są grupą przyjaciół z różnych krajów (Polski, Armenii, Czech, Gruzji i Stanów Zjenoczonych), którzy spotykają się i działają razem szukając i dbając o wspólne napięcie. Po wtóre jest to spotkanie z publicznością, która staje się uczestnikiem spotkania zaproponowanego i aranżowanego przez Teatr Brama. 

Reżyseria Daniel Jacewicz

  FRAMGENTY RECENZJI

 Z Ukrainy…

„Czasami wydaje się, że Polska to najbardziej teatralny kraj w Europie. Prawie każde miasteczko posiada swój, czy to państwowy, czy prywatny teatr. I taki jest Teatr BRAMA – niezależny, alternatywny teatr z małego miasteczka Goleniów. Możliwość zobaczenia przez ukraińską publiczności tego niezwykłego (dla ukraińskiej rzeczywistości teatralnej) spektaklu możliwe było dzięki nieinstytucjonalnemu Teatrowi na Żukach, który zaangażował się w zaproszenie polskiego zespołu. Projekt wspierany był przez Ministerstwo Kultury RP, Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Kijowie.

Teatr „Brama” – teatr muzyczny. W ukraińskiej definicji „teatr muzyczny” kojarzy się przede wszystkim z teatrem musicalu, operetki i opery . „Brama” jest z gruntu innym formatem muzycznego teatru. I to nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski. Spektakl „Uczucie w dźwięku” w reżyserii Daniela Jacewicza nieco przestrzega zasad teatru Jerzego Grotowskiego, zwanego „teatrem ubogim”. W tym teatrze świadomie zrzeka się wszelkich teatralnych efektów, scenografii, kostiumów, makijaży. Najsilniejszą estetyka Teatru „Bramy” staję się całkowicie ekologiczny śpiew , który jest niemal jedyną formą istnienia aktorów.

 Spektakl „Uczucie w dźwięku” jest naturalną konsekwencją rozwoju i wzrostu profesjonalności Teatru Brama. Jego premiera odbyła się w 2010 roku. Reżyser wraz z aktorami mówi o wartościach ludzkich i  pierwotności życia. Nie są aż tak ważne poszczególne historie jak ważnym staje się poczucie jedności człowieka i wszechświata. Język wszechświata – język sztuki. Racjonalnie wiem, że  nieskończone istnienie jest niemożliwe, ale można je poczuć. Muzyka jako najbardziej abstrakcyjna forma sztuki ma bezpośredni wpływ na podświadomość i emocjonalność człowieka. W spektaklu  Teatru „Brama” muzyka tworzy rzeczywistość, która jest zrozumiała dla każdego, niezależnie od narodowości. Na scenie brakuje scenografii, aktorzy ubrani są na czarno. Grają bez makijażu, bez rekwizytów, mają tylko instrumenty muzyczne w swoich rękach, z których wydobywają niezwykłe brzmienia tworzące bardzo bogaty muzyczną przestrzeń.

Oglądając spektakl  czujemy, że dekoracje i kostiumy nie są potrzebne, gdyż muzyką i śpiewem aktorzy wypełniają całą przestrzeń sceniczną. Muzyka gęstnieje i osiąga swoją kulminację. Dźwięk polifonii wybrzmiewa we wszystkich czterech wymiarach rzeczywistości. Następnie wydaje się, że nawet aktorzy tracą ludzką postać i stają się skoncentrowanym dźwiękiem.

Spektakl oparty jest na pieśniach tradycyjnych, które były gromadzone podczas podróży, kiedy teatr był w trasie. Te dzieła sztuki ludowej, nie stworzone są dla racjonalnego zrozumienia świata. One zanurzają się w doświadczeniach wielu pokoleń ludzi, ich bólu, nadziei i duchowego dziedzictwa. Aktorzy pozwalają doświadczyć uniwersalności tych aspiracji, jedność ludzkości i syntezę kultur.

 Aby przekazać widzowi ideę Daniel Jacewicz odnosi się do pierwotnego źródła teatru – do rytuału, gdzie wszystkie sztuki są nierozerwalną jednością i jest integralną częścią ludzkiej świadomości. Spektakl „Uczucie w dźwięku” zabiera widza w całości. Ten aktor rozmawia z publicznością „z serca do serca.” Ten  teatr bazuje na rytuale. W tym symbolicznym akcie zjednoczenia zaczyna się spektakl: aktorzy osobiście witają każdego widza i uczą nas, że nie możliwe jest patrzeć obojętnie – jesteśmy zaproszeni do udziału.

Aktorzy są bardzo szczerzy, oni po prostu są na scenie, wszystko jest tu i teraz. Chociaż mają wyraźnie ustaloną partyturę, pozwalają sobie na dużo improwizacji. Jest to przykład  bardzo otwartego teatru: z żywą rozmową, z duchowym dialogiem z widzami. Dlatego niemożliwe jest być obojętnym. Akcja oparta jest na kontrastach: od cierpienia do radości, od nienawiści do miłości – jest to rodzaj jazdy roller coasterem dla duszy, który zapiera dech w piersiach powodując nierzadko w oczach łzy.

Jest to jeden z niewielu spektakli, podczas którego widz czuje prawdziwe katharsis. Pod koniec spektaklu ma się  dziwne uczucie, że jest się  na scenie z aktorami. Empatia jest zmaksymalizowana, jesteśmy w jakimś transie. I nagle paradoksalnie następuje zakończenie. Aktorzy stoją w kręgu tyłem do widowni i śpiewają do siebie wokół świecącego słupa światła. Na pierwszy rzut oka, widz jest zmuszony być na zewnątrz, a uwaga nie jest skierowana do publiczności tylko do środka kręgu. Jednak w rzeczywistości, nieoczekiwane czujemy się wraz z nimi. Ponadto wydaje się, że ten słup światła jest dla każdego z nas. Wszyscy – tam, w środku, lśniące białe nici, a cała energia skoncentrowana jest w tym momencie.

 

Polski Teatr „Brama” – zasadniczo inny od ukraińskiego teatru i teatru muzycznego w naszym odczuciu. Jest on alternatywą, ale również teatrem intelektualnym i awangardowym. Czuć u niego gotowość do udziału w uniwersalnym dialogu. Otwartość i szczerość aktorów stworzyły niebywałe widowisko dla ukraińskiej publiczności”

 Źródło: Portal Kultury – UKRAINA

Autor: Svetlana Bazhenova

 Teatr BRAMA Goleniów

www.teatrbrama.org