„Pożegnanie z emigracją” – wieczór sztuki w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Gościem honorowym wieczoru był żegnający się z emigracją po przeszło 30 latach i powracający do Polski Adam Lizakowski, jeden z wybitnych polskich poetów emigracyjnych, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Literackiego w 25. rocznicę Rozmów Okrągłego Stołu pn.”Jeden dzień – Polska, jaką pamiętam”. W 2012 roku, za swój wkład w popularyzację polskiej kultury za granicą, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.

 


Zastępca Konsula Generalnego RP w Chicago Robert Rusiecki i bohater wieczoru, Adam Lizakowski

W wieczorze poetyckim udział wzięli m.in. polscy i amerykańscy naukowcy, artyści i miłośnicy polskiej i amerykańskiej poezji. Wiersze po polsku i angielsku czytali aktor Jarosław Maculewicz i polonijny animator kultury Daniel Pogorzelski.

Wiersze czyta Jarosław Maculewicz

Podczas wieczoru wystąpiły także polskie instrumentalistki, a zarazem założycielki Likos String Academy w składzie: Agnieszka Likos – skrzypce, Patrycja Likos – wiolonczela oraz Elif Allenfort – fortepian, wykonując utwory: Feliksa Mendelssohna, Paula Schoenfileda i Astora Piazzolli.

Agnieszka i Patrycjia Likos

Po wieczorze sztuki w Konsulacie, Zastępca Konsula Generalnego RP w Chicago Robert Rusiecki powiedział: „W świecie ostatnio zwłaszcza przepełnionym polityką, konfliktami, aktami terroryzmu, problemami gospodarczymi i groźnymi wypadkami, sztuka – a szczególnie poezja – umożliwia chwilę refleksji, zadumy nad humanistycznym aspektem naszego istnienia i podejmowanych każdego dnia działań. Pozwala na obcowanie z najcenniejszymi i najbardziej uniwersalnymi wartościami. Zachęca do spojrzenia na drugiego człowieka w najzwyklejszy, ludzki sposób. Dlatego warto oderwać się nawet na krótką chwilę od otaczającej nas karuzeli zdarzeń i rozpędzonej codzienności.”

Konsul Rusiecki,  Jarosław Maculewicz, Daniel Pogorzelski i Adam Lizakowski

Wieczór sztuki 8 stycznia 2015 r. zainaugurował nowy rok kalendarzowy wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i innych, które polska placówka konsularna w Chicago organizuje we współpracy m.in. z lokalną społecznością polonijną.

 Zastępca Konsula Generalnego RP w Chicago Robert Rusiecki  z artystkami

Konsulat Generalny RP w Chicago
www.chicago.msz.gov.pl