Prezydent Komorowski odwiedził Kraków

Krakow

 

Szans na ratowanie zabytków w Krakowie jest dużo, co nie oznacza, że należy wygasić to źródło, które sprawdziło się od lat 70. – mówił w poniedziałek prezydent RP Bronisław Komorowski podczas zebrania plenarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się w auli Collegium Novum UJ w Krakowie.

 Krakow

Prezydent zapewnił zebranych, że jest gotów do współpracy ze SKOZK.

 Zgodnie z ustawą głowa państwa patronuje działalności Komitetu. Prezydent powołuje członków SKOZK. To za pośrednictwem jego Kancelarii płyną z budżetu centralnego pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które SKOZK rozdziela.

 

– Ten szczególny fundusz, który powstał w innych realiach ustrojowych, finansowych i gospodarczych ma swój głęboki sens także i dziś – podkreślił Komorowski, przypominając, że powstał on w sytuacji dramatycznego zagrożenia zabytków Krakowa. Wystąpienie prezydenta podczas spotkania z członkami SKOZK

 

– Dzisiaj Kraków jak i cała Polska zyskały nowe szanse, nowe źródła siły pozwalającej na lepsze rozwiązywanie problemów przyszłości substancji zabytkowej, która jest częścią niezwykle ważnego z punktu widzenia Krakowa i państwa dziedzictwa narodowego. Tymi nowymi szansami są członkostwo w UE, fundusze europejskie i samorządność – uważa prezydent.

 

Jego zdaniem bardzo skuteczne okazały się też przekształcenia właścicielskie, bo w Krakowie gołym okiem widać, że właściciele zabytkowych obiektów stopniowo je remontują. – Szans na ratowanie zabytkowych obiektów w Krakowie jest dużo, co wcale nie oznacza, że należy wygasić to źródło, które sprawdziło się od lat 70. – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski mówił, że myśli o Krakowie jako o miejscu “gdzie nie tylko czuje się polska duszę i słyszy się polskie serce, ale także jako o miejscu, które rzeczywiście kształtowało polską dumę i polskie marzenia”.

sukiennice

Para prezydencka zwiedziła Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Sukiennicach w Krakowie

Prezydentowi przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia w ratowaniu zabytków miasta i potrzeby na kolejne lata.


Bronisław Komorowski zauważył, że ważne jest nie tylko ratowanie najstarszych zabytków, ale dbałość o pamiątki związane z walką o niepodległość, takie jak obiekty na krakowskich Oleandrach oraz o architekturę z okresu międzywojennego. – Wielkim zadaniem związanym z szukaniem maksymalnej efektywności wydatkowania pieniędzy jest to, aby skoordynować działania, aspiracje i marzenia z działaniami i planami samorządów. To może zapewnić zwielokrotnienie wysiłku finansowego – podkreślił Bronisław Komorowski.


Prof. Ziejka wyraził wdzięczności wszystkim kolejnym prezydentom oraz parlamentarzystom za decyzje o finansowym wsparciu istniejącego od 25 lat Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Dzięki dotacjom z NFRZK w ciągu 32 lat odrestaurowano w Krakowie 350 obiektów.
 
 

(PAP, inf. własna)

www.Prezydent.PL