Prezydent: Polska chce mieć dobre kontakty biznesowe z Ukrainą

gielda

 

 gielda Prezydent Komorowski zaznaczył, że nie tylko ze – względów sentymentalnych – Polska konsekwentnie wspiera niepodległą Ukrainę w jej dążeniach – do związania się ze światem integrującej się Europy.

To jest interes wspólny, aby obszar tych samych norm, zasad, przepisów obejmował jak największe terytorium w Europie. Tak, abyśmy mogli łatwiej w tym wspólnym obszarze poruszać się, łatwiej współpracować i lepiej zarabiać – podkreślił prezydent.

 

– Tak trzeba zrozumieć sens polskiego wsparcia Ukrainy, ale przede wszystkim jej dążenia do zawarcia umowy o strefie wolnego handlu. Tu jest wspólny interes, wielka praca do wykonania przez ukraińską stronę, tu jest też miejsce na konsekwentne wsparcie ze strony polskich czynników politycznych – dodał Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że w tym zakresie Polska może przekazać Ukrainie swoje doświadczenia.

 

– Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest atrakcyjna i daje wymierne korzyści nie tylko polskim spółkom, ale przedsiębiorstwom z regionu, w tym także z Ukrainy – dodał prezydent Bronisław Komorowski. Ppodkreślił też, że na warszawskim parkiecie jest notowanych pięć ukraińskich firm. – Szykują się następne. Tu już nie ma żadnych wątpliwości, że to się opłaca wszystkim – powiedział.

 

Nieprzypadkowo jesteśmy w budynku warszawskiej giełdy. Bo tutaj można pokazać dobre, budujące przykłady, dające na przyszłość nadzieję współpracy polsko-ukraińskiej. Warszawska giełda, która zdystansowała giełdę wiedeńską, jest atrakcyjna nie tylko dla polskich spółek i przedsiębiorców. Jest też atrakcyjna i daje wymierne korzyści dla biznesu z całego regionu, w tym także dla Ukrainy – podkreślił prezydent Komorowski.

 

Ocenił, że – jeżeli istnieje biznes, który zarabia i na Ukrainie i w Polsce, to jest to gwarancja rzeczywistego, długotrwałego zbliżenia pomiędzy narodami. Prezydent zachęcał Ukrainę do skorzystania z polskich doświadczeń w zakresie samorządności. – Droga przez nas wybrana daje dodatkowe szanse – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Efektem rozwijającej się współpracy regionalnej między Polską a Ukrainą powinien być wzrost obu gospodarek oraz polepszenie poziomu życia w regionie – uznał natomiast prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

 

Według Wiktora Janukowycza, relacje między naszymi krajami są podstawą budowania nowoczesnej Europy. – Wspierając jeden drugiego, będziemy dawali nowy oddech Europie – podkreślił ukraiński prezydent.

 

Wiktor Janukowycz powiedział, że organizacja Euro 2012 to wyzwanie dla Polski i Ukrainy. – Ale także egzamin dla tych gospodarek – dodał.

 

Poinformował, że porozumiał się z prezydentem Komorowskim w sprawie wspólnej polityki. – Można z pewnością stwierdzić, że Ukraina weszła dzisiaj z Polską w nowy etap, możemy osiągnąć najwyższy stopień zbliżenia w historii. Historia łączy nas o wiele bardziej, niż rozdziela – powiedział Wiktor Janukowycz.

 

Zapewnił, że Ukraina będzie korzystała z polskich osiągnięć i sukcesów w zakresie reformy administracyjno-terytorialnej, do której Ukraina też przystąpiła.

 

(PAP)