Pro Bowl wrócił na Hawaje.

ball

ball
Trzecia runda tegorocznych playoff’ów napewno nie zawiodła. Chodź spotkania nie były doskonałe, nie za brakło w nich walki do ostatnich sekund meczu, co zawsze zwiększa poziom adrenaliny u widzów, jak również ciekawych i zapierających dech w piersiach akcji, o których jedyne co można było powiedzieć to: „Jak on/oni to zrobili!!”.

W walce o Vince Lombardi Trophy i tytuł Mistrza Ligi pozostały już tylko dwie drużyny: Pittsburgh Steelers (Mistrz Konferencji AFC) i Green Bay Packers (Mistrz Konferencji NFC), jednak ich mecz dopiero 6 lutego 2011 roku. Co zatem w ten weekend dziać się będzie w NFL ??
Otóż zostanie rozegrany Mecz Gwiazd, zwany Pro Bowl. Fani futbolu amerykańskiego będą mieli okazję obejrzeć, w jednym z najcieplejszych krajów na świecie – Hawajach, „wszystkich” najlepszych zawodników minionego sezonu (po za zawodnikami drużyn uczęszczających w Super Bowl, jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, jednak o tym później) na jednym stadionie, w jedynym tego typu meczu w roku.

Historia Pro Bowl
Jak już wspominałem w przednich częściach artykułów, Pro Bowl nie jest częścią playoff’ów. Jest to pewnego rodzaju nagrody dla najlepszych zawodników sezonu, którzy raz jeszcze w danym sezonie mają okazję wyjścia na boisko i rozegrania spotkania ku uciesze rzeszy fanów.
I tak, Pro Bowl od momentu połączenia w 1970 roku American Football League (AFL) i National Football League (NFL) w jedną ligę, został oficjalnie nazwany AFC-NFC Pro Bowl i jest starciem najlepszych zawodników American Football Conference (AFC) z najlepszymi futbolistami National Football Conference (NFC).

W przeciwieństwie do innych lig sportowych, które posiadają i rozgrywają swoje Mecze Gwiazd mniej więcej na półmetku sezonu regularnego, Pro Bowl rozgrywany był na koniec sezonu NFL. Pierwszy „Pro All-Star Game”, z udziałem wszystkich gwiazd z sezonu 1938 (a także trzech zawodników z Los Angeles Bulldogs, którzy w tym czasie nie byli członkami ligi), został rozegrany 15 stycznia 1939 roku na Wrigley Field w Los Angeles. Mecz Gwiazd NFL gościł w Los Angeles do roku 1940, następnie został przeniesiony do Nowego Jorku i Philadelphi w 1941 i 1942 roku, po czym został zawieszony z powodu II Wojny Światowej. Koncepcja Meczu Gwiazd nie była reaktywowana, aż do roku 1951, kiedy to nowo ochrzczony Pro Bowl został rozgrywany w różnych miejscach do roku 1980, kiedy to trafił na Aloha Stadium w Honolulu na Hawajach i pozostał tam przez kolejnych trzydzieści sezonów z kolej, do 2009 roku.

W 2010 roku Pro Bowl został rozegrany na Sun Life Stadium, domowym stadionie drużyny Miami Dolphins i gospodarzu Super Bowl XLIV, 13 stycznia i był to pierwszy w historii Mecz Gwiazd, który został rozegrany na tydzień przed meczem o Mistrzostwo Ligi i w którym nie brali udziału zawodnicy Mistrzów Konferencji i zarazem uczestnicy Super Bowl (jest to spowodowane tylko i wyłącznie po przez troskę o stan zdrowia kluczowych zawodników. Trochę ciężko sobie wyobrazić by Charles Woodson (Packers) lub Troy Polamalu (Steelers) nie zagrali w Super Bowl ze względu na kontuzję, której doznaliby podczas Pro Bowl).
W roku 2011 i 2012 Pro Bowl powróci na Hawaje.

Wybór uczestników Pro Bowl
Obecnie do Pro Bowl zawodnicy wybierani są  przez trenerów, samych futbolistów i kibiców.Każda grupa w głosowaniu liczy jedną trzecią wszystkich głosów. Fani mogą glosować na oficjalnej stronie NFL. Poza listą zawodników wybranych do Pro Bowl istnieje również lista zamienników, którzy mogą zagrać w Meczu Gwiazd, tylko wtedy, gdy ich odpowiednik na danej pozycji dozna kontuzji wykluczającego do z meczu lub gdy to on będzie walczył o tytuł Mistrza Ligi. Przed rokiem 1995 tylko zawodnicy i trenerzy wybierali uczestników Pro Bowl.

Aby uznać kogoś Pro Bowler’em w danym roku, zawodnik musi być pierwszym graczem wybranym do drużyny (AFC, bądź NFC) lub zawodnikiem, który przyjmie zaproszeni do Pro Bowl na stanowisko zastępcy i w nim wystąpi. Zaproszony zastępca, który nie zagrał w Meczu Gwiazd nie jest uznawany za Pro Bowler’a. Bycie Pro Bowler’em uważane jest za znak honoru, a zawodnicy, którzy wybierani są do Pro Bowl uważani są za elitę.

Trenerami drużyn Pro Bowl tradycyjnie byli trenerzy drużyn przegranych w Mistrzostwach Konferencji AFC i NFC w tym samym sezonie co rozgrywany jest Mecz Gwiazd. Jednak od Pro Bowl 2010 został wprowadzony nowy system wyboru trenerów, i tak sztab trenerki drużyny, która przegrała mecz w Divisional Playoff z najlepszym z sezonu regularnego bilansem, będzie prowadzić swoją drużynę z konferencji w Pro Bowl. Jeśli przegrane drużyny z tej samej konferencji, będą miały taki sam bilans po sezonie regularnym, trener z wyżej rozstawioną drużyną w playoff’ach otrzyma honory trenera drużyny Pro Bowl. Najprawdopodobniej jest to podyktowane tym, aby trenerzy spędzili więcej czasu ze swoimi zawodnikami, podczas gdy Pro Bowl jest rozgrywany na tydzień przed Super Bowl. Trenerzy drużyn przegranych w Mistrzostwach Konferencji mieliby tylko jeden tydzień na przygotowanie drużyn, w przeciwieństwie do trzech tygodni, kiedy to Pro Bowl rozgrywany tydzień po Super Bowl.
Tegoroczni uczestnicy Pro Bowl
Oficjalny roster można znaleźć tutaj: http://www.nfl.com/probowl/story/09000d5d81d470fb/article/2011-pro-bowl-rosters

Dariusz Ankiewicz

 Autor jest dziennikarzem portalu www.nfl24.pl